Gündem Haberleri

  Densizlere suç duyurusu

  Neşet KARADAĞ/ADANA / DHA
  24.10.2007 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Köpek güzellik yarışmasında iki köpeğe Türk Bayrağı giydirenler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

  Adanalı işadamı B.Fevzi Yıldırım, Marmaris'te düzenlenen köpek güzellik yarışmasında 2 köpeğe Türk bayraklı tişört giydirdikleri öne sürülen köpeklerin sahibi ve yarışmayı düzenleyen firmalar hakkında suç duyurusunda bulundu.

  ‘Yaka' isimli 4 yaşındaki dişi ‘Boxer' cinsi köpek ile 1.5 yaşındaki yavrusu ‘Bebiş'in Türk bayraklı tişört giydirilerek yarışmaya sokulmasıyla ilgili haberlerin gazetelerde çıkması üzerine köpeklerin sahibi Koray Ürkmez ile yarışmayı düzenleyen firmalar tepki aldı. Gazetelerde Türk bayraklı tişörtler giydirilmiş köpeklerin fotoğraflarını gören Adanalı işadamı Bekir Fevzi Yıldırım, avukatı Yusuf Özer ile birlikte Adana Adliyesi'ne giderek köpeklerin sahibi Ürkmez, yarışmayı düzenleyen kedi ve köpek maması üreten ‘1st Choise' ve yarışmanın yapıldığı ‘Netsel Marina'nın işletmecileri hakkında ‘Türk Bayrağı'na ve Türklüğe Hakaret’ suçlarından suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu hakkında adliye önünde basın açıklaması yapan Yıldırım, şöyle dedi:
  “Türk Bayrağı Kanunu'na göre Türk Bayrağı elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Türk Bayraklı tişörtün bir köpeğe giydirilmesi açıkça bayrağın aşağılanması anlamına gelmekte ve Türk vatandaşlarını rencide etmektedir. İlgili kişiler hakkında kamu davası açılıp cezalandırılmasını istiyorum. Suç duyurusu dilekçemi Marmaris Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmek üzere savcılığa teslim ettim.”

  Savcılık incelemesi sonucu köpeklerin sahibi ile yarışmayı düzenleyen firmalar hakkında dava açılması halinde ilgili kişiler hakkında 1- 3 yıl hapis cezası istenebilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı