Dünya Haberleri

DÜNYA

  Denktaş'tan Klerides'e ret

  Hürriyet Haber
  14 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mart 1998 - 00:01

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Londra'da önceki gün yapılan Avrupa Konferenası'nda Kıbrıslı Türkleri AB üyelik müzakerelerine davet eden Klerides'in çağrısını reddetti. Denktaş, Klerides'in içeriği henüz netleşmeyen önerisi için ‘Çok bonkör davranmış, bu ne cömertlik!’ dedi. KKTC'nin varlığı tanınmadan Türk tarafının müzakarelere katılmayacağı şeklindeki KKTC Meclis kararını anımsatan Denktaş, ‘Meclis kararı ortada. Biz yolumuza devam ediyoruz’ dedi. AB dönem başkanı İngiltere'ye ateş püsküren Denktaş, şunları söyledi: ‘Garantörümüz İngiltere’nin bu kadar Rum yanlısı, bu kadar Türk aleyhtarı tavır takınmasını beklemiyorduk. Klerides'i kutlayan İngiltere Başbakanı Blair'in bunun bir Bizans oyunu olduğunu olduğunu anlaması lazım.'

  Denktaş, Kıbrıs sorunu çözülmeden Rumların AB'ye alınmaması yönünde görüş belirten Fransa ve İtalya'yı ise kutladı. Denktaş ‘Yunanistan’ın şantajı karşısında AB birşey yapamıyor. Ama Fransa'dan Allah razı olsun. En azından bunları diyebilmiştir. İtalya da ortaya benzer görüşler koymuştur' dedi.

  Rum Yönetimi Lideri Klerides'in önerisinin AB içinde kabul görmesi Rum kesiminde büyük sevinç yarattı. Rum gazeteleri sayfalarında zafer rüzgarları estirirken İngilizce yayımlanan Rum ‘Cyprus Mail’ Avrupa Konferansı'na Türkiye'nin katılmaması ile ilgili haberinde ‘AB özel muamele isteyen Türkiye’yi köşesine oturttu' yorumunu yaptı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı