Dünya Haberleri

  Denktaş'tan Klerides'e cevap

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, cumartesi günü yemin töreninde duygusal bir konuşma yaparak kendisine ‘‘Vatandaşım Denktaş, gel geçmişi unutup yeni bir vatan kuralım’’ diyen Rum Lider Glafkos Klerides'e ‘‘Yahu Klerides vazgeç bu akıldan. Beni KKTC Cumhurbaşkanı olarak çağırırsan çözüm kapısı aralanır’’ diye cevap verdi.

  Denktaş, dün bir açıklama yaparak, federasyona hazır olduğunu söyleyen Klerides'i yanıtladı. Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta federasyonun kurulabilmesi için Kıbrıslı Türklerin eşitlik ve egemenliğiyle KKTC'nin tanınmasının şart olduğunu belirtti. Kıbrıslı Türklerin Rumlarla birlikte Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerine katılması için büyük bir çaba harcandığına dikkat çeken Denktaş, ‘‘Ada'da federasyonun Rumlar için hezimet olacağını söyleyen Başpapaz Hrisostomos bile bizi davet ediyor. Yunanistan kollarını açmış AB'ye gel diye bize yalvarıyor, Gerisini siz düşünün. Bizim hiçbir zaman oynamayacağımız bir oyun vardır; AB oyunu. Çünkü sahada Türkiye yoktur, Yunanistan ve Kıbrıs Rumu vardır. Bütün AB'yi kandırmışlar. Bizi tek başımıza sahaya getirip istedikleri yere götürmek istiyorlar. Bu sahaya inmmeyiz’’ dedi.

  YAHU KLERİDES...

  Denktaş, Klerides'e şöyle seslendi:

  ‘‘Yahu Klerides... 1968'den beri seninle görüşüyorum. Gittikçe açıldın. Avrupa Birliği'ni arkanda görünce büsbütün açıldın. Egemenliği konuşmam deyip silaha sarıldın. 35. yıldayız, buna müsade etmedik. O halde, devletten devlete gel konuşalım. Beni KKTC Cumhurbaşkanı olarak görüşmeye çağır. Kabul edersen varım. Kabul etmezsen, AB'ye girersen, Kıbrıs'ı ikiye böleceksin. Sakın ha füzelerin, bu işi durdudur diye düşünme. Silaha sarılma. Delilik yapma. Halkını mahvetme. Kıbrıs'ı mahvetme. Sana tavsiyem bu’’.

  Rum lider yemin töreninde Denktaş'a şu çağrıyı yapmıştı:

  ‘‘Vatandaşım Denktaş... Ortak vatanımız için gel işbirliği yapalım. Yeni bir yüzyılda yeni bir vatan kuralım. Bu boynumuzun borcudur. Çocuklarımıza, torunlarımıza ve Kıbrıs'ın bütün çocuklarına verebileceğimiz en iyi hediye budur. Yeni bir Kıbrıs gerçeği yaratmak için birbirimize yardımcı olmalıyız. Geçmişin önyargılarını ve çelişkilerini bir kenara bırakalım. Kan ve acıları geçmişte bırakalım. Bu halkın yaralarını saralım''.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı