Dünya Haberleri

  Denktaş'ın ilk ‘özel-resmi’ ziyareti

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rumlar'ın engelleme çabalarına rağmen dün Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü. Denktaş böylece siyasi kariyerinin ilk ‘özel-resmi’ ziyaretini yapmış oldu. Daha önce ‘toplum lideri’ olarak yüzlerce devlet adamıyla biraraya gelen Denktaş, bu kez de özel bir ziyaret için geldiği Almanya’da Dışişleri Bakanı Fischer ile ‘resmi olmayan’ bir görüşme yaparken, bu ziyareti Rumlar’ı korkuttu. Kıbrıslı Rumlar bu görüşmeyi ‘KKTC’nin tanınması yolunda bir işaret’ şeklinde algıladılar. Fischer'in özel daveti üzerine gerçekleşen görüşme Kıbrıs'taki gerçeklerin dünya tarafından kabul edilmeye başlandığı şekilde değerlendirildi.

  Basına kapalı olarak yapılan görüşmede KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Fischer'e Kıbrıs Türk tezlerini anlattı. Alman bakan da Ada’da çözüm için ülkesinin taraflara yardımcı olmaya devam edeceğini aktardı. Fischer görüşmeden sonra gazeticilere görünmemek için binanın arka kapısından çıkarken, Cumhurbaşkanı Denktaş kısa bir açıklama yaptı. Rumların görüşmeyi engellemek için çok büyük çaba harcadığına dikkat çeken Denktaş şöyle konuştu:

  ‘‘Maksat bugüne kadar tek yanlı yürüttükleri Kıbrıs meselesini tekellerinde tutmak ve Kıbrıs Türklerine davalarını anlatma fırsatı vermemektir. Kıbrıs'ta çözüme tek tarafı dinleyerek ve diğerini yok sayarak varmak mümkün değildir. Sayın Fischer'in daveti bu nedenle çok yerindedir’.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs görüşmelerine katıldığı Cenevre'den Hamburg'a gelişinde Alman Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından VIP salonunda karşılandı. Görüşmeyi, Kıbrıslı Rum yetkililer de yakından izledi. Denktaş, 1996 yılında da İngiliz Dışişleri Bakanlığından böyle bir davet almış, ancak İngiltere'nin Kıbrıslı Türklere vize uygulamasını protesto etmek için Londra'ya gitmemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı