Gündem Haberleri

  Denktaş'ın durumu iyiye gidiyor

  A.A.
  25.05.2011 - 08:05 | Son Güncelleme:

  Kalpteki ritm bozukluğundan kaynaklanan emboli nedeniyle beyindeki damarlarda tıkanıklık yaşayan ve kısmi felç durumu geçiren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.

  Denktaş'ın Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde yoğun bakımdaki tedaviye yanıt verdiği, sağlığının daha iyi olduğu ve sol tarafındaki felç durumunda iyileşme olduğu açıklandı.

  YDÜ Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkan Prof. Dr. Mehmet Özgenoğlu, düzenlenen basın toplantısında Denktaş'ın son durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:

  “Genel durumu iyi. Sözel uyarılara cevabı var. Klinik takibi yapılıyor. Sadece nörolojiyle ilgili değil, bunun yanı sıra kalbiyle ilgili problemleri de var. Onları da kardiyoloji ve dahiliye bölümündeki arkadaşlardan destek alarak tedaviye devam ediyoruz.

  Şu anda klinik durumunda bir kötüleşmesi yok. Sol durumundaki felç durumu yine devam ediyor. Tıbbi tedavisi tekrar değerlendirildi, arkadaşlarımızla birlikte tekrar düzenledik. Şu anda takip ettiğimiz bir hasta konumunda, ama 24 saati dolmak üzere. 24 Saatten sonra 48 saat bizim için önemli. 72 saati aştıktan sonra size daha detaylı, daha kalıcı bilgiler sunabileceğiz.”

  Özgenoğlu, felç durumuyla ilgili bir soru üzerine, “Felç durumu biraz daha hafifledi. Hiç hareket etmezken kısmen hareket etmeye, dizini bükmeye, verilen uyarılara yanıt vermeye başladı. Bu da bizim için gelişme, hasta açısından” dedi.

  RAUF DENKTAŞ HASTANEYE KALDIRILDI / WEB TV 

  YDÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu da Denktaş'ın, bu sabah itibariyle bir miktar daha iyileşme gösterdiğini söyledi. Kaptanoğlu, sabah çekilen MRI'ın, kanama, ödem gelişmesi ya da beyinde şişme gibi bir olayla karşılaşılmadığını, bir cerrahi ihtiyacın oluşmadığını gösterdiğini anlattı.

  Rauf Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ise KKTC, Türkiye ve Avustralya'dan arayan, dua eden ve KKTC'de yaşayan ve Rauf Denktaş için dua edeceğini açıklayan herkese teşekkür etti.

  Denktaş'ın sağlık durumuyla ilgili bir sonraki açıklamanın yarın sabah yapılacağı belirtildi.

  DENKTAŞ'IN DOKTORUNUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

  "BİZİMLE ŞAKALAŞTI"

  YDÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kaptanoğlu, bu sabah erken saatlerde düzenlediği basın toplantısında, Rauf Denktaş'ın kendileriyle şakalaştığını açıklayarak, “durumu hastaneye geldiği ana göre daha iyi, daha iyi hareket ediyor ve daha iyi iletişim kurabiliyor” demişti.

  Kaptanoğlu, “Anjiyoya neden gerek duyuldu?” yönündeki bir soruyu ise, “Tıkalı olan beyin damarını tespit etmek için. Eğer ana damarlardan biri tıkalıysa kasıktan girilip onun açılma ihtimali vardı, öyle bir müdahale gerekebilirdi. Ama tedaviye erken yanıt verdiği için anjiyoyu çekene kadar geçen 20 dakikalık sürede tıkalı damarın açılmış olduğunu gördük” diye cevaplamıştı.

  HASTANEYE ZİYARETÇİ AKINI / FOTO GALERİ

  EROĞLU: AKŞAMA GÖRE DAHA İYİ

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hastanede yoğun bakımdaki Denktaş'la yaklaşık 20 dakika süren bir görüşme yaptı.

  Cumhurbaşkanı Eroğlu, ziyaretten çıkışında basına yaptığı açıklamada, doktorların Denktaş'ın sağlığı için gerekli ihtimamı gösterdiğini belirterek, “Akşama göre daha iyi bir noktada, bugün ilerleme var” dedi.

  Bu gibi rahatsızlıklarda daha detaylı açıklama için 72 saat beklemek gerektiğini kaydeden Eroğlu, Denktaş'ın konuşmalara yanıt verebilecek durumda olduğunu söyledi.

  Bir gazetecinin Denktaş'la ne konuştuklarını sorması üzerine “Kıbrıs sorununu konuşmadık” diyen Eroğlu, Denktaş'ın bir süre daha hastanede kalacağını belirtti.

  KKTC'DEKİ İNGİLİZLER DENKTAŞ İÇİN DUA EDİYOR

  Bu arada, KKTC'de yaşayan İngilizler Topluluğu (British Residents Society), KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş'ın iyileşmesi için her gün Girne'deki kiliselerinde dua edeceklerini açıkladı.

  Hastanede de, bu sabahtan itibaren ziyaretçi defteri açıldı.

  Ziyaretçi defterini, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, KKTC Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi ve vatandaşlar imzaladı.

  KILIÇDAROĞLU'NDAN GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Rauf Denktaş'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

  CHP'den yapılan yazılı açıklamayada, Kılıçdaroğlu'nun, yüksek tansiyon nedeniyle Lefkoşa'da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde tedavi altına alınan Denktaş'ı telefonla arayarak geçmiş olsun dediği ve acil şifa dilediği belirtildi.

  AMBULANS UÇAK HAZIR BEKLİYOR

  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Ankara’da bir ambulans uçağın hazır tutulduğunu, ancak doktorun buna gerek olmadığını söylediği için tedavisinin KKTC’de yürütüldüğünü söylediğini aktardı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ise şunları söyledi: “Şu anda yoğun bakımda olup, ilk hastaneye geldiğine göre olumlu yönde bir gelişme olmuştur. Konuşabilmektedir ve sol elini, sol ayağını oynatabilmektedir. Temennimiz, sabaha kadar aldığı ve alacağı ilaçlarla pıhtının daha da küçüleceği ve fonksiyonların daha da mükemmel şekle dönüşebileceği şeklindedir.” KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, “fazla paniğe gerek olmadığını”, Denktaş’ın “emin ellerde olduğunu” söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı