Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Denktaş'a bir uyarı da Çiçek'ten

  Hürriyet Haber
  11.04.2004 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a kendisini Türkiye'deki "marjinal gruplara istismar ettirmemesi" önerisinde bulundu.


  Çiçek, CNN Türk'te yayınlanan "Kafe Siyaset" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çiçek, Kıbrıs'la ilgili oylamanın Türkiye'de yapılmadığını, kararı KKTC vatandaşlarının vereceğini belirtirken, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Türkiye'de Kıbrıs konulu toplantılara katılmasını şöyle değerlendirdi:

  "İstanbul'da, Ankara'da yapılan toplantı yanlış yerde yapılıyor. Kaldı ki bir süreden beri bu neviden toplantılar Türkiye'de iç politikada malzeme olarak kullanılır hale geldi. Sayın Denktaş, hepimizin sevdiği, saydığı, hürmet ettiği çok önemli bir devlet adamı. Şimdi bu neviden toplantılar daha fazla yapılmaya başlandığında herkesin sevip saydığı değil, ancak bir kısımın, bir kesimin saygı duyduğu insan durumuna gelir. Yani kendisini Türkiye'de marjinal gruplara istismar ettirmemesi lazım."

  Denktaş'ın Türkiye ile bir probleminin olmadığını belirten Çiçek, "Varsa bir problemi Kuzey Kıbrıs'taki kendi vatandaşlarıyladır" dedi. Çiçek, "Bugün risk Annan Planı'nda değil. Esas risk 14 Aralık 2003'de yapılan Kıbrıs seçimlerinin ortaya koyduğu tablosundadır. Bunun iyi okunması lazım" diye konuştu.

  Çiçek, Kıbrıs'ı bölünmüş Berlin'e benzetirken, "Güney Kıbrıs Batı Berlin; Kuzey Kıbrıs Doğu Berlin. Siz hiç Batı Berlin'den Doğu'ya casuslar dışında kaçan gördünüz mü? Herkes Doğu Berlin'den Batı'ya kaçtı. Niye? Çünkü Batı'ta refah, Doğu'da sefalet vardı" dedi. Yunanistan'ın BM'ye verdiği taahhütte Annan Planı'nın her iki taraftişi Mayıs ayı içinde bitirmemiz gerekiyor" dedi.

   

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı