Dünya Haberleri

  Denktaş yeni kabineyi onayladı

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 18:56 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat başkanlığında kurulan CTP-DP koalisyon hükümetinin kabinesini onayladı.

  Talat ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Denktaş'ı ziyaret ederek yeni kabinenin listesini sundu.

  Daha sonra Cumhurbaşkanı Denktaş'la birlikte dışarı çıkan liderler basın mensuplarına açıklamaya katıldı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Talat başkanlığında kurulan yeni kabineyi onayladığını belirterek, hükümete başarılar diledi.

  TALAT: KABİNE MEVCUT KOALİSYON

  KKTC Başbakanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın onayladığı kabinenin mevcut CTP-DP koalisyon hükümeti olduğunu belirterek, bu hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görev yapacağını söyledi.

  Yeni hükümetin, Anayasa değişikliği ve bütçe konusunda çalışmalar yapacağını belirten Talat, 17 Nisandaki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yeni hükümetin oluşturulacağını bildirdi.

  Talat, bu nedenle Cumhurbaşkanı Denktaş'ın onayladığı bakanlar kurulu listesindeki isimlerin mevcut bakanlardan oluştuğunu söyledi.

  DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, bir “geçiş hükümeti” oluşturulduğunu belirterek, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra 7'ye 3 oranında yeni kabinenin kurulacağını söyledi.

  Bu arada bir soru üzerine Başbakan Talat, Başbakan Erdoğan'ın daveti üzerine Serdar Denktaş'la birlikte cuma günü Ankara'ya gideceklerini açıkladı.

  19. HÜKÜMET

  Cumhurbaşkanı'nın bugün onay verdiği kabine, 13 Ocak 2004'te kurulan ve istifalarla 26 Nisanda azınlığa düşen CTP-DP koalisyon hükümetinin devamı niteliğinde.

  Talat'ın olası cumhurbaşkanlığında ise 17 Nisandan sonra CTP Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer başkanlığında yeni bir hükümet kurulacak.

  Bakanlar Kurulu listesi:

  Başbakan: Mehmet Ali Talat

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Serdar Denktaş

  İçişleri Bakanı: Özkan Murad

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Erkan Emekçi (DP)

  Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Hüseyin Celal

  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı: Erbil Akbil

  Maliye Bakanı: Ahmet Uzun

  Gençlik ve Spor Bakanı: Özkan Yorgancıoğlu

  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Ömer Kalyoncu

  Ekonomi ve Turizm Bakanı: Derviş Kemal Deniz (DP)

  Tarım ve Orman Bakanı: Raşit Pertev (DP).

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı