Gündem Haberleri

  Denktaş ve Klerides yine biraraya geliyor

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 13:26 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, 16 Ocak Çarşamba günü başlayan doğrudan görüşmeler çerçevesinde bugün üçüncü kez biraraya gelecek.

  BM kontrolündeki ara bölgede bulunan Lefkoşa Havaalanı yakınlarında restore edilen 'Lefkoşa Konferans Merkezi'nde saat 17.00'de başlayacak görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto gözlemci olarak katılacak. Liderlerin ekiplerinin de katılacağı görüşme, basına kapalı olacak.

  Rum radyosu, Denktaş ve Klerides'in 21 Ocak Pazartesi günü yaptıkları görüşmede, kapsamlı bir çözüm konusunda iki tarafın önerilerinin sunulduğunu duyurdu. Radyonun haberine göre, Denktaş ve Klerides, hangi noktaların müzakerelere açık olduğu konusunda bazı sorular sorarak izahat istedi. Görüşmeye gözlemci olarak katılan De Soto'nun da bazı sorular sorarak, açıklama istediği öne sürüldü.

  RUM RADYOSU: YÖNETİM KONUŞULACAK

  Rum radyosu, bugün yapılacak toplantıda, yönetimle ilgili konuların ele alınacağını belirtti. Denktaş ve Klerides, 16 Ocak Çarşamba günü yapılan toplantıda, bu haftadan itibaren haftada 3 kez, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 17.00'de biraraya gelmeyi kararlaştırmışlardı.

  Öte yandan, Rum Yönetimi Sözcüsü Mihalis Papapetru, ''yeni bir devlet konusunda Klerides ile Denktaş arasında herhangi bir anlaşma yapılmadığını'' söyledi.

  Papapetru, basında bu yönde çıkan haberlerin doğru olmadığını ifade ederek, ''aranılan çözümün yeni bir devlet değil 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin federal bir yapıya dönüştürülmesi olduğunu, Rum tarafının bu tavrının kesinlikle bilindiğini'' kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı