Dünya Haberleri

  Denktaş: Türk bürokrasisi ihracatımızı engelliyor

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda konfederasyonu içeren son önerisinde geri adım atmanın sözkonusu olmayacağını belirtti. Denktaş, ‘Rumlar çatışma çıkartmak istiyorlar. Tüm oyun planları da onun üzerine kurulu’ dedi. Denktaş, Türkiye'deki bürokrasiden de, ‘Hem ‘Bizim vilayetimiz' diyeceksiniz hem bize olmadık bürokratik engel çıkartacaksınız' diye yakındı.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile birlikte dün Lefkoşa'ya gelen bir grup gazeteciyi kabul edip sohbet eden Denktaş, açıkladığı son öneri paketinin ilk olarak Yunanistan tarafından reddedilmiş olmasına da dikkat çekti. Bugüne kadar Rum tarafının ‘Devlet yapısının şapkası yok. Hangi şapka altında olacağız?' dediklerini hatırlatan Denktaş, ‘Şimdi şapkasını da koyduk. İşte herşey açık, ortada. Ama onlar şimdi bağlantısızlara gidecekler. ‘İşte niyetleri birleşmek değil ayrı devlet' diyecekler. Hep kaçan taraflar. Şimdi uzlaşmaz kim, daha iyi görülecek' dedi. Denktaş, Rum tarafının silahlanmasına da dikkat çekti. Bu savaş arzusu değil de nedir?' diyen Denktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  OLAY ÇIKARMAK

  ‘Hedefleri belli. Küçük bir olay çıkartacaklar. Türkiye tokadı indirecek. Ondan sonra da çıkıp ‘İşte istilacı, bize saldırıyor' diye avazları çıktığı kadar bağıracaklar. Hedefleri belli. BM’nin 7.maddesine sığınmaya çalışacaklar. Ama benim gördüğüm bunu hemen yapmayacaklar. Bir 8-9 ay daha beklerler. Füzeler gelsin diye. Ondan sonra AB sürecini başlatırlar. Ondan sonra da bu çatışmayı çıkartmaya çalışırlar. Türkiye'de herkes, basınıyla, medyasıyla, vatandaşıyla, önüne gelene Rumların bu oyununu anlatmalı.'

  Denktaş, sohbet sırasında Türkiye'deki bürokrasiden de yakındı. Cumhurbaşkanı Demirel'in ‘‘KKTC'ye vilayet muamelesi yapacağız’’ sözüne rağmen bürokrasinin bunun tam tersi yönde hareket ettiğini vurgulayan Denktaş, şunları söyledi:

  TEKEL KARŞI

  ‘Yaptığımız protokol gereği KKTC'de üretilen mal dışarıya satılamazsa Türkiye bunun tümünü almayı taahhüt etmişti. Şimdi Kıbrıs peyniri üretiyoruz. KKTC Sağlık Bakanlığı bunun uygun olduğunu söylüyor. Ama bu sağlık sigortasını Türkiye tanımak istemiyor. Rakı üretiyoruz. Tekel karşı çıkıyor. O zaman bunun adı da Kıbrıs rakısı olsun diyoruz. Bu kez içindeki madde uygun değil diyorlar. Yunanistan'dan Uzi getirip Türkiye'de satışına müsade ediyorlar da Kıbrıs rakısına niye karşı çıkıyorlar?’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı