Dünya Haberleri

DÜNYA

  Denktaş: Anlaşma için Yunanistan imzasını reddetmeli

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2003 - 22:21Son Güncelleme : 31 Ekim 2003 - 22:21

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''Mayıs'tan önce bir anlaşma isteniyorsa, Yunanistan, imzasını reddederek Kıbrıs'ta yapmış olduğu harabiyetin farkında olup, Türkiye ile yeniden, yeni Kıbrıs'ı, iki bölgeli, iki halka dayalı, iki kesimli Kıbrıs'ı nasıl garanti edeceklerini en önde kendileri halletmelidir'' dedi.

  Denktaş, Hukukçular Birliği Derneği'nce Akgün Otel'de verilen iftar yemeğine katılarak, ''Kıbrıs Sorunu'' konulu bir konuşma yaptı.

  Kıbrıs meselesinin, baştan aşağı hukuki bir mesele olduğunu anlatan Denktaş, bu konuda 1960'ta 5 imzayla oluşturulan uluslararası anlaşmalarla taraflara hak verildiğini hatırlattı.

  Bu anlaşmalarla, Kıbrıs'ın, Türkiyesiz bir yere gidemeyeceği hakkının baki olduğunu vurgulayan Denktaş, Türkiye'de basının bu konuda destek vermediğini savundu.
     
  ''ÖNCE ANLAŞALIM, AB SONRA GELİR''
      
  Avrupa'dan gelen yetkililer ile ABD temsilcisinin Kıbrıs meselesinin hukuki bir mesele olmadığını söylediğini hatırlatan Denktaş, ''Bize (Annan Planı'nı kabul etmek suretiyle Kıbrıs trenine atlayınız, aksi takdirde treni kaybedeceksiniz. Çok zarar göreceksiniz. Türkiye'ye de zarar getireceksiniz) diyorlar. Biz de diyoruz ki; bu tren Rum treni, müracaat eden Rum. Bizim bu treni Kıbrıs treni yapmak için önceliğimiz Rum'la anlaşmaktır. Bırakın anlaşalım. Önce anlaşalım, AB sonra gelir. Bunu hiç dinlemiyorlar'' diye konuştu.

  Bu yetkililerden, kendilerinin hem hukuksal haklarına sahip çıkmalarını, hem de 40 yıldır devam eden ambargoyu kaldırmak için bir şeyler yapmalarını istediklerini belirten Denktaş, Rum tarafının, Türk Milleti'ni, ülkesini ve hükümetini kaale almadan AB'ye girmek istediğini söyledi.  

  Rum kesimini önce taleplerinden vazgeçirmek gerektiğini kaydeden Denktaş, ''(Sen tüm Kıbrıs'ın hükümeti değilsin, ancak Rum idaresisin)demek lazım. Bunu demiyorlar. Bu insanların şemsiyesi altına bize bazıhaklar verip sokmak istiyorlar. Biz bunda direndikçe uzlaşmaz oluyoruz'' diye konuştu.
     
  ŞANTAJ ARACI
      
  Kıbrıs meselesinin, AB'ye girmek isteyen Türkiye için bir şantaj aracı olarak kullanıldığına da işaret eden Denktaş, şöyle konuştu:

  ''Biz diyoruz ki, Kıbrıs meselesi herhangi bir tarafın AB'ye girmesine engel ise Rumların girmesine engel olmalı. Bu meseleyi başlatıp devam ettiren onlar. Dünyaya yalan söyleyen, anayasayı yırtıp atan onlar. Toplu mezarlara 16 günlük bebekleri bağışlamayıp Türk diyesokan onlar. Bunlar mükemmel bir aday. Kıbrıs meselesi, bunlar için engel değil. Türkiye daha da toplu mezarları önlediği için, barışı adaya getirdiği için suçlu. Ve Kıbrıs meselesini Türkiye halletmeli. Nasıl halletmeli, taviz vererek...

  Mayıs'tan önce bir anlaşma isteniyorsa, Yunanistan, imzasını reddederek, Kıbrıs'ta yapmış olduğu harabiyetin farkında olup, Türkiyeile yeniden, yeni Kıbrıs'ı, iki bölgeli, iki halka dayalı, iki kesimli Kıbrıs'ı nasıl garanti edeceklerini, en önde kendileri halletmelidir. Böylece Kıbrıs'taki taraflar neyi konuşacaklarını bilsinler.''
     
  ''BARIŞ ULVİ BİR ŞEYDİR AMA...''
     
  Zürih'te 1959'da bunun yapıldığını, Türkiye ile Yunanistan'ın anlaşarak çatıyı kurduklarını kaydeden Denktaş, ''Çatıyı Yunanistan yıkmıştır. Şimdi o yıkımdan yeni bir çatı kurulacaksa, Türkiye yasal hakkını kullanarak Yunanistan'dan bunu istemelidir'' dedi. Şehit kanlarıyla sulanmış Kıbrıs'ın yapay anlaşmalarla Rum'a, Yunan'a bırakılmayacağına emin olduğunu da ifade eden Denktaş, ''Barış ulvi bir şeydir ama (Kıbrıs benimdir) diyen, Kıbrıs kendisininmiş gibi ona yamalı bir anlaşma isteyen Rum'la yapılacak barış, barış değil yeni bir maceraya fırsat verme anlamına gelir. O da tarih tarafından affedilmez'' diye konuştu.
     
  SORULAR
      
  Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Denktaş, Kıbrıs meselesi halledilmeden, AB'nin Kıbrıs Rumlarının müracaatını kabul etmesinin büyük bir hata ve haksızlık olduğunu söyledi.

  Bu meselenin Türkiye'ye karşı kullanılmasının da büyük bir haksızlık olduğunu belirten Denktaş, bir başka soru üzerine de Ankara ile aralarında bir problem bulunmadığını, ilişkilerin çok iyi olduğunusöyledi.

  Denktaş, bir gazetecinin, ''Başbakan, Annan Planı'nın müzakereler için temel olabileceğini açıklamıştı'' şeklindeki ifadesi üzerine, ''Aynı Başbakan, müzakerenin neticesini de açıklamıştı. Yani gerçeklere, iki halka, iki devlete, iki egemenliğe ve iki demokrasiye dayalı, Türkiye'nin garantisini içeren bir hedef belirlemiştir. Bu hedefi de içerirse Annan Planı, adına Annan Planı dersin veya demezsinmüzakere edilir. Rumlara da bunu kabul ettirmek lazım'' dedi.

  Yunanistan'ın, AB'nin arkasına saklanarak, 1960'ta atmış olduğu imzayı inkar edercesine, Türkiye'ye bir oyun oynadığını da belirten Denktaş, ''Türkiye, ümit ederim Yunanistan ile bu konuyu konuşur. Bir çerçeve ortaya çıkar ve müzakereler başlar'' diye konuştu.
     
  DENKTAŞ'A PLAKET VE ÖDÜL
     
  Toplantıda, Hukukçular Birliği Derneği Başkanı Mustafa Özkurt, Denktaş'a bir plaket verdi.

  Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce de Denktaş'a ''Yılın Devlet Adamı'' ödülünü sundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı