Dünya Haberleri

  Denktaş: ABD heyeti propaganda için geliyor

  Mersin
  14.02.2005 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'li işadamlarının Kıbrıs ziyaretlerinin asıl amaçlarının “izolasyonun kaldırılmasından ziyade, seçim öncesi propagandaya yönelik” olduğunu bildirdi.

  Denktaş, Mersin Üniversitesi'nce verilecek “Onur Doktoru” unvanı ve ”AB Sürecinde Türkiye ve Kıbrıs” konulu konferansa katılmak için geldiği Mersin'de, Vali Vekili Ardahan Totuk'u makamında ziyaret etti.

    

  Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Denktaş, ABD'li işadamlarının yaptıkları ziyaretlerin amacının, Kıbrıs'taki izolasyonun kaldırılmasına yönelik olmadığını söyledi.

     

  "BİR ÇOK CEPHEDE DIŞ MÜDAHALE"

   

  Kıbrıs'ta, 20 Şubat Pazar günü yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesinde birçok cepheden dış müdahale başladığını ifade eden Denktaş, şunları kaydetti:

    

  “ABD'li işadamlarının Kıbrıs'ı ziyaretlerinin arkasında, izolasyonun kaldırılmasından ziyade seçimlerde, istedikleri ve bağımsızlıklarına sahip çıkmayacaklarını zannettikleri partilerin kazanması için yapılan propaganda bulunmaktadır.

   

  Referandumdan önce yapılanlar, şimdi de seçimlerin arifesinde yapılmaktadır. Halkımız, umarım şimdi uyanmıştır ve oynanan oyunu görmektedir. Halkımız oldu olacak, geldi gelecek ile kandırılamaz.

   

  Kıbrıs Türk halkının bilmesi gereken tek şey var: bize vereceklerinin karşılığında istedikleri egemenliğimizdir, bağımsızlığımızdır, Türkiye'nin adadan çıkarılmasıdır. İşte tüm bunları bilerek bize yapılacak olan yardımları değerlendirelim.”

    

  ABD'nin siyasetinin 1964 yılından bu yana Kıbrıs'ı Yunanistan'a vermek olduğunu belirten Denktaş, şöyle devam etti:

    

  “Bütün oyun, Kıbrıs Türk Halkı'nın egemenliğini ortadan kaldırmaktır. Türkiye'yi adadan çıkararak dolayısıyla bizi azınlık durumuna mahkum etmektir. Ümit ederiz gerçekleri gün gelir görürler ve bağımsızlığını büyük fedakarlıkla kazanmış olan, hiç olmazsa Rum-Yunan koloni idaresine girmemeyi sağlamış olan Kıbrıs Türklerinin haklarını verirler.”

    

  TÜRK HÜKÜMETİ VE AB

    

  Denktaş, AB üyeliği konusunda da, şunları kaydetti:

    

  “Bu kanal önü ve ucu açık bir kanaldır. Sonunda ne olacağı bilinmiyor. Kanala girerken, 'en kıymetli şeylerini ver de öyle gir' denmektedir. Türkiye'nin bu oyuna gelmeyeceği inancındayız.

    

  Kıbrıs davası Türkiye'nin en güçlü ve en haklı olduğu davadır. Bu davayı Yunanistan'a mal etmek için Türkiye'de başlatılmış mücadele devam etmektedir. AB, şimdi bu yönde vasıta olarak kullanılmak istenmektedir.

   

  AB'de kamuoyu yaratmak hepimizin görevidir. Kamuoyu yaratabilmek için Kıbrıs gerçeklerini ve Kıbrıs ile Türkiye üzerinde oynanan oyunları, Türk medyasının sürekli manşetlerde tutması, Türk halkının uyumadığını AB'ye göstermesi ve hangi milli davalar üzerinde çok hassas olduğunu göstermesi lazım.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı