« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Denizli'nin gafı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş maçında 6 yabancı futbolcu oynatan Fenerbahçe 3-0 hükmen mağlup sayılacak...

Denizli, maçtan sonra yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin ‘‘Sahada aynı anda 6 yabancı oyuncu olduğunun ne zaman farkına vardınız ?’’ şeklindeki sorusuna, ‘‘Bu o kadar önemli değil’’ yanıtını verdi.

FENERBAHÇE'DE tarihi skandal. Sarı lacivertliler, 5+1 kuralını unuttu ve Beşiktaş maçının son 28 dakikasını 6 yabancı ile oynadı.

Tüm futbol kamuoyunu hayretler içinde bırakan olay şöyle gelişti.

DAKİKA: 62

Denizli, Revivo ve Rapajiç'in oyuna girmeleri talimatını verdi. 2 futbolcu saha kenarına geldi. Önce Uche çıktı, Revevio oyuna girdi. Fenerbahçe sahada 5 yabancıyla oynamaya başladı.

1 dakika sonra Baliç, 4. hakem tarafından saha dışına çağrıldı. Rapajiç oyuna giriyordu.

Tüm stat ve maçı televizyonlardan izleyenler şaşkına dönmüştü. Herkes tek tek sahada oynayan, F.Bahçeli yabancı futbolcuları saymaya çalışıyordu.

Bu arada Beşiktaş Futbol Şubesi Sorumlusu, Ahmet Hamoğlu, sarı lacivertli teknik kadronun yaptığı hatanın farkına varmış, var gücü ile kulübeye, Scala'ya sesleniyordu. Scala'nın tercümanı onu duydu. Tribünün kenarına geldi.

Hamoğlu, eliyle 6 işareti yaptı.

TALiMATNAME NE DiYOR

PROFESYONEL Futbol talimatının 25. maddesinin 1-E bendine göre bir takımda yabancı futbolcuların sayısı, tespitten fazla oynatılması durumunda (yine Profesyonel Futbol Talimatı'nın 35. maddesinde belirtilen sayıdan) oynatan kulüp 3-0 hükmen mağlup sayılır. Bu maçta takımı sahaya çıkaran yönetici, tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevkedilir. Bu yönetici talimatlara uymadığı için 3 aydan başlamak üzere ceza alır.

NE DEDİLER

Bülent Yavuz (MHK Başkanı):

Sahadaki yabancı futbolcuların sayısı konusunda hakemin herhangi bir yaptırımı söz konusu olamaz. İki takım sahada 10'un üzerinde yabancı futbolcu oynattı. Hakemin işi yabancıları saymak değil, oyunu yönetmek.

Atilla Kıyat

(F.Bahçe Asbaşkanı):

Bunun mazereti olamaz. Cezaya razıyız. Yönetim Kurulu olarak bu durumu değerlendireceğiz.

Şadan Kalkavan (F.Bahçe Asbaşkanı):

Mustafa Denizli şaşırmış. Bu hareketi bilinçli yapmış olamaz. Farklı yenilgi nedeniyle şoka girdiğinden bunu yapmıştır.

TARiHE GEÇEN HATALAR

BEŞİKTAŞ maçında 6 yabancı futbolcu oynatan F.Bahçe, buna benzer hataları daha önceki yıllarda da 2 kez yapmıştı. Sarı lacivertli takım yine aynı şekildeki hatalardan dolayı 2 maçta hükmen galip gelmişti.

4 Mayıs 1983'te oynanan ve 1-1 sona eren Fenerbahçe-Beşiktaş Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçından sonra sarı lacivertli takım, Beşiktaşlı Mehmet Ekşi'nin çift sarı kart cezalısı olduğunu öne sürerek itiraz etti. İtirazı değerlendiren federasyon, Fenerbahçe'yi 3-0 hükmen galip ilan etti.

2 Ağustos 1997'deki Fenerbahçe-Gaziantepspor maçını sarı lacivertli takım 1-0 kazanmıştı. Ancak Gaziantepspor'un cezalı Lima'yı oynattığı tespit edilince Fenerbahçe maçı hükmen kazandı.

Fenerbahçeli yöneticiler de yapılan hatanın farkındaydılar. Hepsinin yüzü asılmıştı. Başkan Aziz Yıldırım, sinirle yerinden kalktı ve maçı terketti.

Sarı-lacivertli takımın patronu Mustafa Denizli, ise maçtan sonra teknik kadro olarak hatalı oldukları itiraf etti. Denizli yaptığı açıklamada şunları söyledi;

EKİP HATASI

‘‘Bu bir paylaşım meselesidir. Neticede ben sadece oyunu gözlemlerim. Gerekli ikazları ekip olarak gözden kaçırdık. Maalesef hiçbir arkadaşım olayın farkında olamadı. Benim maçın içinde olmam, sadece maçla ilgili olmam hatayı doğurdu. Burada ekip olarak hataya neden olduk. Onun dışında söylenecek birşey yok. Bu ilk yapılan bir hadise de değil, ama fevkalede dikkatli olmak lazım. Ben takımın teknik direktörüyüm ve sadece oyundaki pozisyonlarıyla ilgilenirim. Demek ki, buna düşüncemi ayıracak vaktim olmamış. Neticide bir ekibiz, hata varsa ekibin hatasıdır.’’

Denizli, bir gazetecinin ‘‘Sahada aynı anda 6 yabancı oyuncu olduğunun ne zaman farkına vardınız ?’’ şeklindeki sorusuna ise, ‘‘Bu o kadar önemli değil’’ demekle yetindi.

Öte yandan, maçın hakemine verilen esame listesinde, sorumlu olarak, imzası bulanan Kaleci Antrenörü Nurettin Yıldız'a ceza geleceği ifade edildi.

YÖNETİM RAPOR İSTEYECEK

Beşiktaş karşısında alınan 3-0'lık yenilgi ve 6 yabancının aynı anda oynatılması Fenerbahçe'yi karıştırdı. Eleştiri okları Teknik Direktör Mustafa Denizli'ye yönelirken, sarı lacivertli yönetim yarın yapacağı toplantıda bu konuyu gündeme getirecek. Yönetim Kurulu'nun, Mustafa Denizli'den kötü gidişin nedenleri ve Beşiktaş maçında yapılan kural hatası ile olarak rapor isteneceği öğrenildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz