Ege Haberleri

  Denizlili öğrencilerden elektrikli otomobil

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  23.01.2012 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik Makineleri Ana Bilim Dalı öğrencileri, harçlıkları ve sanayi esnafının da desteğiyle, bitirme projesi olarak düşük voltajlı, yüksek güçlü motor ve kontrol sistemi olan elektrikli otomobil prototipi yaptı.

  Pamukkale Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik Makineleri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sinan Kıvrak'ın tasarladığı, düz yolda 2.5 saat yetebilen enerjiyle, yaklaşık 100 kilometreye yapabilen otomobil, öğrenciler tarafından 1 yılda tamamlandı. Tek kişilik prototip otomobilin denemesi de başarıyla yapıldı.

  Tamamen yerli bir otomobil üretmek için 2 yıldır çalıştıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kıvrak, devrelerinden lastiğine, aküsünden vidasına kadar tamamen yerli üretim kullanıldığını vurguladı. En ucuzu olan asenkron motor kullandıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Kıvrak, “Yüksek gerilimle çalışan gücü yüksek motoru olan bu elektrikli otomobil saatte 1.2 KW enerji harcarken, 60 kilometre hız yapabiliyor. Motorun kontrol kartını ve güç katını üniversitemizde tasarlayıp geliştirdik. Şimdilik bir prototip yaptık ve üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Asıl amacımız şehir içinde otomobil yavaş giderken ve ışıklarda beklerken, yüzde 25 elektrik enerjisini kendinin üretmesini sağlamak. Otomobilimizin motoru 100 TL'ye mal oldu. Yapacağımız otomobilin maliyeti 10 bin TL'yi geçmeyecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı