Denizlili havlu kralı, havlu attı

Hürriyet Haber
14 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 1999 - 00:01

Denizlili işadamı Abdülkadir Uslu, dokuma, iplik, bornoz ve havlu fabrikalarını bir yıl süreyle 675 bin marka kiraya verdi. Uslu'nun işyerlerindeki personel de kiralayana devredildi.

TEKSTİL sektöründe görülen daralma, tekstilin kalbi Denizli'yi de vurdu. ‘‘Havlu, bornoz kralı’’ olarak tanınan Abdülkadir Uslu, dokuma, iplik, bornoz ve havlu fabrikalarını 1 yıl süreyle toplam 675 bin mark (yaklaşık 128.5 milyar lira) karşılığı kiraya verirken, çalışan personeli de kiralayan şirkete devretti.

Uslu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Boyasan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların şirketi de etkilediği bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

‘‘1998 yılı verilerine bakıldığında, şirketin kâr elde etmesi olanaksız hale gelmiş, ayrıca fabrikamızını kapatılması düşünülmeye başlanılmıştır.’’

Açıklamada, bu nedenlerle, fabrikanın 1 Ocak tarihinde tüm bina ve bina içindekilerle birlikte 1 yıl süreyle 250 bin mark bedelle Güneş Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne kiraya verildiği bildirildi.

İşyerinde çalışan personelin de kiralayana devredildiği belirtilen açıklamaya göre, 1 Ocak 1999 tarihine kadar olan elektrik, su paraları, maliye, SSK, belediye ve diğer tüm borçlar Boyasan tarafından ödenecek.

Kira sözleşmesinin 8 Ocak'da imzalandığı, 12 Ocak'da da tapuya işlendiği bildirildi.

KAPATILMIŞTI

Abdülkadir Uslu'nun sahibi bulunduğu diğer şirket Tümteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş de, benzer bir açıklama yaparak, kira uygulamasını duyurdu. İplik fabrikasının 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren 3 ay süreyle kapatıldığı ve işçilerin de ücretsiz izine çıkarıldığı belirtilen açıklamada, 1998 yılı verilerine bakıldığında şirketin kâr elde etmesinin olanaksız hale geldiği, ayrıca bünyedeki tüm işyerlerinin kapatılmasının düşünülmeye başlandığı ifade edildi.

Açıklamada, bu nedenlerden dolayı bünyedeki Denizli Gümüşler'deki bornoz konfeksiyon fabrikası, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki dokuma, iplik ve havlu konfeksiyon fabrikalarının 1 Ocak 1999 tarihinden başlayarak 1 yıl süreyle Güneş Tekstil'e kiralandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, bornoz fabrikası yıllık 125 bin mark, diğer fabrikaları ise yıllık toplam 300 bin mark bedelle kiralandı. Bu arada, kiraya konu tüm işyerlerindeki personel de, bina ve bina içindekilerle birlikte kiralayana devredildi. 8 Ocak'da imzalanan kira sözleşmesi, 12 Ocak'da da Tapuya kaydettirildi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı