Ege Haberleri

EGE

  Denizlili hastalar İzmir’e gitmeyecek

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  20 Ekim 2008 - 00:42Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 00:42

  DENİZLİ Devlet Hastanesi’nde onkolojik hastalıkların tanısı, tedavisi ve tedavinin takibi için oluşturulan PET-CT (Pozitron-Emisyon Tomografisi ve Bilgisayarlı Tomografi) ünitesi törenle hizmete girdi. 2 milyon 600 bin YTL’ye mal olan ve dokuz ayda tamamlanan PET -CT ünitesi, günde 12 hastaya hizmet verecek. Türkiye’de sadece 30 adet bulunan cihazın hizmete girmesiyle Denizli’de ki hastaların İzmir’e sevki ortadan kalktı.

  PET-CT ünitesinin açılışı için Denizli Devlet Hastanesi Özay Gönlüm Poliklinikleri’nde tören düzenlendi. Vali Yavuz Erkmen, AKP Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, Belediye Başkan Vekili Osman Zolan ve başkan yardımcıları Ali Alaybeyoğlu ve Şamil Çınar, Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, hastane çalışanları ve hasta yakınları katıldı.

  Başhekim Dr. Ramazan Canural, PET-CT cihazın hizmete girmesiyle önemli bir ihtiyacın karşılandığını belirterek, "Pozitron-Emisyon Tomografisi artı bilgisayarlı tomografi cihazı modern tıbbın en önemli cihazıdır. Bu nedenle yaygın olarak bulunabilen bir cihaz değil. Ege Bölgesinde, İzmir’den sonra bir de hastanemizde hizmete girmiş oldu. Cihazla onkolojik hastalıkların tanısı, tedavisi, tedavinin takibi ve tedaviye alınan cevabın iyi olup olmadığı, hastalığın yayılımı görüntülenebiliyor. Tek bir görüntüde vücudun tüm alanları 3 boyutlu incelendiğinden hastalık hakkında birçok tıbbi testin verebileceğinden daha fazla güvenilir bilgi veriyor. Böylece hastalığın erken tanısını, doğru evrelendirilmesini sağlıyor ve doğru tedavi şekillerinin seçilmesine yardımcı oluyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı