Ege Haberleri

  Denizlili çekini ödüyor

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  30.09.2015 - 15:47 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli’nin karşılıksız çek oranında Türkiye ortalamasının gerisinde olduğunu belirtti. Ağustos ayında karşılıksız çek sayısının 472 olduğunu açıkladı.

  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Türkiye genelinde bu yılın sekiz aylık döneminde 17.6 milyar tutarında 490 bin çekin karşılıksız olduğunu, 2.5 milyar liralık 94 bin çekin ise daha sonra ödendiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, "Açıklanan karşılıksız çek verileri, ekonomideki durgunluğu açıkça ortaya koydu. Bu yılın ilk sekiz ayında karşılıksız çek adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 49 arttı" dedi.

  Ticarette önemli yere sahip sanayi kentlerinin karşılıksız çek oranının hızla yükseldiğini söyleyen Keçeci, "Sanayi kentlerimizden Gaziantep’in karşılıksız çek sayısı 1854, Kayseri’nin 1333, Konya’nın 1148, Kahramanmaraş’ın 711 iken Denizli’nin ağustos ayı karşılıksız çek sayısı 472’de kaldı. Yıllık 3.5 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri arasında 8’inci sırada yer alan Denizli’de karşılıksız çek oranı oldukça düşük seviyede. Diğer sanayi kentlerimizle karşılaştırdığımızda Denizli’nin gayet iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

  "ÇEK GÜVENİLİR DEĞİL"

  Denizlili esnaf, sanayici ve tüccarın borcuna sadık olduğunu belirten Keçeci, "Kredilerin takibe düşme oranında olduğu gibi karşılıksız çeklerde de Denizli, Türkiye ortalamasının altında. Bu senenin ağustos ayında Türkiye geneli karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen toplam çeklere oranı 3.7 iken Denizli’nin 2.0 seviyesinde gerçekleşti. Mevzuatta yapılan değişikliklerden sonra çek güvenilir bir ödeme aracı olmaktan çıktı, ancak ne yazık ki ticari alışkanlıklar kolay değişmiyor. Özellikle Güney sınırımızdaki sıcak gelişmelerden çok etkilenen sanayi kentlerimizde, karşılıksız çek oranlarında ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Denizli’nin bu konuda da stabil olduğunu, hatta Türkiye ortalamasıyla karşılaştırıldığında iyi bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu durgun piyasada Denizli adına olumlu yöndeki bu gelişmeye sevinebiliriz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı