Ege Haberleri

EGE

  Denizlili bakırcılar mesleğin yok olmasından endişeli

  Ferah IŞIK/ DENİZLİ
  11.12.2014 - 13:14 | Son Güncelleme: 11.12.2014 - 13:15

  DENİZLİ'nin tarihi Kaleiçi Çarşısı'nda az sayıda kalan bakırcı, artık çırak yetişmediğini belirtip mesleklerinin son temsilcileri olduklarını söyledi.

  Geçmişten günümüze gelen ve ustaları tarafından motiflerle süslenmiş bakırdan yapılma mutfak eşyaları, teknolojinin ilerlemesi sonucu zaman içinde yerini madeni ve çelik eşyalara bıraktı. Bakırcılık mesleği de çırak yetişmemesi üzerine zamanla yok olmaya başladı.
  Denizlili bakırcılar mesleğin yok olmasından endişeli
  Bakırcı ustası 65 yaşındaki Ali İhsan Orhan, "Bir zamanlar Kaleiçi'nde her köşeden bakır sesi duyulurdu. Günümüzdeki bakırcı sayısı bir elin parmakları kadar kaldı. 13 yaşında başladığım meslekte teknolojiye yenildik. Bizler bu mesleğin son temsilcileriyiz. Çünkü, yeni çırak ve kalfa bulmak mümkün değil" dedi. Tarihi Kaleiçi Çarşısı'nda az sayıda kalan bakırcıları ziyaret eden AK Parti Denizli İl Başkanı Avni Örki ise, "Bakırcılığın yok olmaya yüz tutmasının nedeni gelişen teknoloji ile sanayi ürünlerinin günlük hayatta daha fazla yer almaya başlaması diyebiliriz. Birçok işlem artık otomasyona dahil oldu. Otomasyonla birlikte el sanatlarından bakır işleme ile ilgili olan bakırcılık gibi mesleklere olan gereksinim giderek azalıyor. Ancak bu tarz mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması adına yaşatılması gerektiğine inanıyoruz. Bu mesleği gelecek kuşaklara aktarmanın bir formülü bulunmalı" diye konuştu.
  Denizlili bakırcılar mesleğin yok olmasından endişeli

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı