« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Denizli'den 'Leş Kargası' açıklaması

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, bu akşam Nevzat Demir Tesisleri'nde yapılan antrenman sırasında basın mensuplarıyla bir sohbet gerçekleştirdi.

ÖVÜNÇ ÖZDEM - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Denizli, geçtiğimiz hafta yine antrenman sırasında yaptığı "kargalar" söylemine açıklık getirdi. Tecrübeli teknik adam, kendisinin kimseye 'leş kargası' sıfatını yakıştırmadığını, sadece etrafında klavuz kargaları bulunduğunu söyledi.

Yaptığı açıklamada klavuz kargalarına işaret ettiğini belirten Mustafa Denizli, "Geçen hafta yaptığım açıklamalarda bir kargaşa yaşandı. Ben leş ve klavuz kargalarından bahsederken, kimseye leş kargası hitamında bulunmadım. Benim demeye çalıştığım, işler kötü gittiğinde akıl veren çok olur. Akıl vermek kolaydır. Sermaye veya birikim gerektirmez. Daha ligde 4 hafta oynanmışken ve planlarımızın 4 puan gerisindeyken, ortaya çıkarılan tablo çok kötü gibi gösteriliyor. Ben bu tabloyu yaratanlara tepki gösterdim. Böyle dönemler, bazen sezon başında, bazen de sezon sonunda yaşanır. Biz bu dönemi sezon başında yaşıyoruz. Bana göre 'klavuz karga' lafı da, hakaret içeren bir söylem değil. Benim kişiliğim kimseye leş kargası demeye müsait değildir. Bazen benim de akıl almaya ihtiyacım olur ama sürekli akıl verenler olursa sıkıntı yaratır. Ayrıca ben leş kargası lafını kimseye söylemediğim gibi, klavuz karga lafında da bir kişiyi işaret etmedim. Bu genel bir söylemdi" diye konuştu.

Denizli ayrıca, Beşiktaş'a son dönemde yapılan eleştirilerin normal olduğunu, çünkü şampiyonluğun ve başarının bir bedeli olacağını ve bu bedeli de ödediklerini ifade etti.

Tecrübeli çalıştırı şöyle devam etti:

"Ben mayıs ayının sonunda Egeli Genç İşadamları dergisine bir röportaj vermiştim. Röportajımın son bölümünde önümüzdeki sezon için daha çok eleştirileceğimizi, şampiyon olduğumuz dönemdeki eleştirilerimizin en az 5 katı eleştiri alacağımızı ifade etmiştim. Çünkü başarılı olmanın bir faturası vardır. Biz de bu faturayı ödüyoruz. Ama ne yaşadığımız puan kayıpları ne de aldığımız eleştiriler, Beşiktaş gibi bir takımı hedefinden şaşırtmaz."

Denizli, Beşiktaş'ın kötü performans sergilemesinin ve bu sezon başarılı olmasını engelleyecek tek nedenin, taraftarla takım arasındaki ilişkinin kopukluğunun olacağını vurgularken, Beşiktaş taraftarıyla, takımının et ve tırnak gibi olmasını istediğini söyledi.

Teknik adam, "Beşiktaş'ta taraftar ve takım arasında soğukluk yaşanmaya başladığı zaman başarısızlıklar gelmeye başlar. Biz taraftarımızla et ve tırnak gibi olmalıyız. Beşiktaş taraftarı takımına böyle zamanlarda sahip çıkmalıdır. Önümüzdeki dönemde takım rayına oturduğu zamanki destekten daha çok, şu an desteğe ihtiyacımız var. Beşiktaş'ın başarısızlığını hissedenler, ilk olarak takım ve taraftarın arasını açmaya çalışır. Ama Beşiktaş taraftarı bu oyuna gelmemelidir. Daha önce de taraftar ile takım arasındaki bütünlük bozulmuş ve Beşiktaş iyi olmayan noktalara gitmişti. Taraftarımız bu takıma sonuna kadar destek versin ve güvensin. Bu takım şampiyonlukları kazanacak güçtedir" diye konuştu.

Denizli, Beşiktaş'ın son oynadığı Gaziantepspor maçında Serdar Özkan ve özellikle Fabian Ernst'in oyundan alınmasının ardından tribünlerden yapılan tepkiye kendisinin de bir çok insan gibi şaşırdığını ifade ederken, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Ernst'i oyundan aldığım zaman stattan yükselen tepkiye herkes gibi ben de şaşırdım. Ben oyunu başka bir gözle izliyorum. Yaptığım tercihler de kafamdaki planlamalara göre gerçekleşiyor. Ben de Ernst'i oyundan aldığım zaman, o an için takımdaki en iyi oyuncu olduğunun farkındaydım. Ama oynadığı bölgede farklılıklar yaratmaya çalıştık. Serdar Özkan da oyundan alındığı dakikaya kadar çok iyi işler yaptı. Ama 5 dakika daha sahada kalsaydı sakatlanacaktı. Her iki ayağına da kramplar girmeye başlamıştı. Ben şunu söylemek istiyorum, Serdar Özkan'ı bu sezonun en iyi kazanımlarından biri yapacağım."

Denizli, yeni transfer Tabata'nın beklentileri karşılayıp karşılamadığı ve son çare olarak transfer edilip edilmediği ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Tabata bizim sezon öncesi kadroya katmak istediğimiz oyuncu alternatiflerinden biriydi. Ancak şartlar ilgilendiğimiz diğer oyuncular değil de, Tabata'nın olmasını sağladı. Son dakikada çaresizlikten yapılan bir transfer değildir. Tabata bizim beklentilerimizi karşılayacak bir futbolcu. Taraftarımızın da içi rahat olsun."

Tecrübeli çalıştırıcı, A Milli Takımın 2010 Dünya Kupası Elelemeri'nde oynayacağı Estonya ve Bosna Hersek maçlarının ardından Beşiktaş ve Galatasaray'ın Avrupa Kupaları'ndaki karşılaşmaları sebebiyle derbinin ertelenmesinin her iki takım açısından da iyi olabileceğini belirtti.

Mustafa Denizli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bu konuda polemik yaratmak istemiyorum. Ancak Milli Takımın hayati iki maçı sonrası Galatasaray ve Beşiktaş'ın yine Avrupa'da iki hayati maçı var. Bu süreçte oynanacak bir derbi maçı, her iki takımı da olumsuz etkileyebilir. Bu derbi karşılaşmasının ertelenmesi iki takım için de olumlu sonuçlar doğurabilir. Çünkü Milli Takımın yükünün çoğunu kaldıran da yine bu iki takımın oyuncuları. Ben bu konuda bir polemik yaratıp ertelensin veya ertelenmesin demiyorum. Ancak durum ortada."

 


Bunları da Beğenebilirsiniz