Ege Haberleri

  Denizli'deki kazaların yüzde 95'i sürücü hatası

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  30.07.2012 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Denizli Trafik Kazalarını Önleme Derneğinin hazırladığı raporda, kazaların yüzde 95'inin sürücü kusurlarından kaynaklandığı belirtildi.

  Denizli Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Tevfik Karataş'ın Denizli Valiliği verilerini derleyerek hazırladığı raporda, 2010 ve 2011 yıllarında toplam 5 bin 630 aracın trafik kazasına karıştığı ortaya çıktı. Kazaların yüzde 95'inin sürücü kusurlarından kaynaklandığı belirtildi.
  Raporda, trafik kazalarında en sabıkalı araç otomobiller çıktı. Son iki yılda trafik kazasına karışan otomobil sayısı 2 bin 859. Otomobili, 931 kamyonet, 800 motosiklet, 268 minibüs, 243 otobüs, 218 kamyon, 131 bisiklet kazası takip etti. Her gün 256 bin aracın trafiğe çıktığı Denizli'deki kazaların yüzde 95'inin sürücü kusurlarından kaynaklanması ise acı bir gerçeği gözler önüne serdi. Kazaların genel nedenlerinde ise aşırı hız, geçiş önceliğine uymama, hatalı solama ve araç takip mesafesinin ihlali başı çektiği görüldü.
  Trafik kazalarına karışmış yayaların kusurlarında ise kırmızı ışık ihlali, araçlara geçiş önceliğinin olduğu yollara kontrolsüz çıkmak, karşıdan karşıya kontrolsüz ve süratli bir şekilde geçmek ilk sıralarda yer aldı.
  Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Tevfik Karataş, yaptıkları araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını belirterek, “Kazaya neden olan kusurlar konusunda sürücüleri ve yayaları sürekli olarak bilgilendirmek için uğraşıyoruz. Ancak ne yazık ki bu çabalarımız istediğim noktalarda sonuç vermiyor. Unutulmamalı ki ‘Benim başıma gelmez’ yaklaşımı ile dikkati ve azami özeni görmezlikten gelmek, hayatınız boyunca size ve yakınlarınıza unutulmayacak acılar yaşatır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı