Ege Haberleri

EGE

  Denizli'deki cennet ayağa kalkıyor

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  01 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2013 - 17:15

  Denizli Güney’de 17 gün önce çöken Güney Şelalesi’nin 20 metre sağında yenisi oluşturuldu. 40 metre yüksekliğindeki yeni şelaleye su verildi, Vali Abdülkadir Demir, “Tüm kurumlar bir araya geldi ve adeta dünya rekoru kırarak, yeni şelaleyi oluşturdu” dedi.

  Denizli’de 2003 yılındaki Buldan depreminde çatlaklar oluşan Güney şelalesi, geçen 13 Mayıs’ta heyelanla yıkıldı. Şelale içindeki kaya bloklar yuvarlandı, toprak kaydı, ağaçlar devrildi. Valilik, Pamukkale Üniversitesi’nden uzmanlarla harekete geçti. Devlet Su İşleri, 70 metrelik beton kanal inşa etti. Güney Belediyesi, 60 metre uzunluğunda çevirmeli kanal yaptı. Yıkılan şelaleyi besleyen su, 20 metre sağındaki kaya ve ağaçlarla kaplı yüksek noktaya çevrildi. Yeni bir şelale oluşturuldu. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, çok sayıda kamu görevlisi ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerinin de katılımıyla yeni şelaleye su verildi.

  Vali Demir, “Dünya rekoru kırdık. Yıkılan şelalenin yerine 17 gün sonra yeni şelale oluşturduk. Güney Şelalesi heyelan nedeniyle yıkıldığında çok üzülmüştük. Yaraları hızla sardık. Yıkılan şelale 35 metre yüksekliğindeydi, yeni şelalemizin yüksekliği 40 metre oldu. Yıkılan şelalenin enkazı en kısa sürede kaldırılacak. Denizli’de tüm kurumlar bir araya geldi ve adeta dünya rekoru kırarak, yeni şelaleyi oluşturdu” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı