DENİZLİ HABERLERİ

"Denizli'de hava kirliliği AB standarlarının 4 katı üstünde"

AA / Sebahatdin Zeyrek
24.01.2015 - 18:15Son Güncelleme :

- ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu: "11 Ocak'ta il genelindeki partikül madde üzerinden hesaplama yaptığımızda AB sınır değerinin 4 katı yüksekliğinde hava kirliliği değeri ölçüldü"

AA / Sebahatdin Zeyrek

DENİZLİ (AA) - Türkiye Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Denizli'nin ciddi hava kirliliği tehdidi altında olduğunu, en son ölçümlerde kirliliğin AB standartına göre 4 kat fazla olduğunu söyledi.

Bozoğlu, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, hava kirliliği sorununun aylardır süregeldiğini ve ciddi boyuta vardığını savundu. Vatandaşların artarak devam eden hava kirliliğine maruz kaldığını ileri süren Bozoğlu, "Denizli'de ciddi bir kirlilik problemi olmasına rağmen, sadece partikül madde 10 ve SO2 kirleticileri ölçülüyor. Azot oksitler, kurşun, ozon, karbon monoksit gibi kirletici ve halk sağlığını tehdit eden, AB mevzuatında ölçülmesi zorunlu olan kirleticiler ölçülmüyor. Bu büyük bir eksikliktir" dedi.

- AB değerlerinden 4 kat fazla

İstiklal Caddesi ile Kayalık Caddesi'nde bulunan istasyonlarda 50 mikrogram/metreküp sınır değerin 2014 yılında sırasıyla 137 gün ve 190 gün aşıldığına dikkati çeken Bozoğlu, şunları söyledi:

"11 Ocak'taki il genelindeki partikül madde üzerinden hesaplama yaptığımızda AB sınır değeri 50 mikrogram/metreküpün 4 katı yüksekliğinde hava kirliliği değeri ölçüldü. Şu anda Denizli’de bu kirleticilerin değerleri, halkın ne soluduğu, ciğerlerine hangi maddelerin gittiği bilinmiyor. Bu kirleticilerin toplumca mücadele ettiğimiz uyuşturucudan da sigaradan da daha tehlikeli olduğu unutulmamalı."

Bozoğlu, 2012 yılında 88 ilköğretim ve anaokulu öğrencisinin kan testinde, öğrencilerin yüzde 20'sinde yüksek derecede kadminyum bulunduğunu, bunun kalitesiz yakıt kullanımından oluşan hava kirliliğinden kaynaklandığını savundu.

Bozoğlu, Denizli'de temiz hava eylem planı hazırlanması ve yetkililerin bu duruma karşı önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden "Denizli'de hava kirliliği AB standarlarının 4 katı üstünde" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 18 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Denizli'de hava kirliliği AB standarlarının 4 katı üstünde" haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı