DENİZLİ HABERLERİ

Denizli'de Çocuk İzlem Merkezi kurulacak

AA / Sebahatdin Zeyrek
21.01.2015 - 13:27Son Güncelleme :

- İstismara uğramış çocuklar Denizli Devlet Hastanesi'ndeki merkezde her türlü tehlikeden korunarak sosyal hayata kazandırılacak

YEREL HABERLER DENİZLİ

AA / Sebahatdin Zeyrek

DENİZLİ (AA) - Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Berna Öztürk, pilot uygulama olarak Ankara'da başlayan Çocuk İzlem Merkezi'nin (ÇİM) Kayseri, Samsun ve Gaziantep gibi şehirlerin ardından Denizli Devlet Hastanesi'nde de hizmet vereceğini açıkladı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlik görevine yılbaşında başlayan Berna Öztürk, hastanede düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 5 bin personelle yılda 4 milyon kişiye hizmet verdiklerini belirtti.

Yeni projeleriyle ilgili bilgi veren Öztürk, yapımı devam eden Çocuk İzlem Merkezi'nin (ÇİM) iki ay sonra hizmet vermeye başlayacağını, cinsel istismara uğramış çocukların her türlü tehlikeden korunarak bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yerlerini almalarını sağlayacaklarını kaydetti.

Hastane bünyesinde açılacak birimin gizli olacağına dikkati çeken Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde cinsel istismara uğrayan çocuk veya ailesi, yaşanan olumsuzlukları pek çok sebeple gizleme eğilimindedir. Bu sebeple de istismara uğrayan çocuğa verilmesi zorunlu olan hukuki, tıbbi, ruhsal ve sosyal destek aksayabilmektedir. Mağdur çocukların kolluk kuvvetleri, adli merciler ve sağlık kurumları tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesi ve bu süreçte yaşadıklarını defalarca dile getirmek zorunda bırakılması, gizliliğin yeterince sağlanamaması, ilgili kurumlarda çocukla görüşme yapanların çocuğun ruhsal durumunu gözeterek görüşme yapabilecek yeterlilikte eğitime sahip olmaması halinde, çocuğun uğradığı travma şiddetlenmektedir."

Tedavi ve psikolojik desteğin yanı sıra hukuki sürecin de kurulacak merkezde takip edileceğini dile getiren Öztürk, Türkiye'de 10 ilde kurulan merkezin Denizli'de yapılandırmasıyla birlikte çocuk istismarının önlenmesi ve istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesinin amaçlanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Denizli'de Çocuk İzlem Merkezi kurulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Denizli'de Çocuk İzlem Merkezi kurulacak haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:27
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı