Ege Haberleri

  Denizli’ye can suyu

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'nin ihracat ve uluslararası pazardaki payına canlılık getirecek Denizli Serbest Bölgesi için yasal girişimler tamamlandı. Çardak'ta kurulacak bölgenin arazisini inceleyen Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ile EGS Holding yetkilileri rapor hazırladı.

  ÇARDAK Havaalanı'na, ekonomik kriz nedeniyle henüz tek binanın yapılamadığı Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ne yakınlığıyla ayrı bir önem kazanan serbest bölge için 30 milyon dolar yatırım planlandı. 540 dönüm araziye kurulacak bölge için EGS Holding'in girişimleriyle oluşturulan Denizli Serbest Bölge Kurucu ve İşletici Anonim Şirketi de çalışmalarına başladı. EGS Holding, Ticaret ve Sanayi Odaları, Denizli Belediyesi'nin ortaklığında kurulan şirketin, yatırımın tamamını üstleneceği belirtildi.

  EKONOMİK kaynaklarının yetersizliği nedeniyle sürekli göç veren ilçede 6 bin kişiye istihdam yaratacak bölgenin, yakınındaki Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ne de canlılık kazandıracağı kaydedildi. Mart ayında temeli atılıp, yıl sonunda faaliyetine başlaması beklenen bölgenin, Denizli'nin dünyaya açılan penceresi olacağını söyleyen EGS Holding Denizli Serbest Bölgesi Proje Sorumlusu ve Mali İşler Koordinatörü Adnan Yıldırım, ‘‘İhracata yönelik çalışan birçok kentte serbest bölgeler hayata geçirildi. Geç de olsa tren yakalandı. Denizli, farklı bir vizyona kavuşacak, tekstil dışındaki sektörlerde de pazar arayacak'' dedi.

  BÖLGENİN imar ve altyapı sorunlarını yıldırım hızıyla çözen Çardak Belediye Başkanı Fehmi Kocatürkmen de, ‘‘Bölgemizde tarım ve hayvancılık yok denecek kadar az. Bu nedenle gelişemeyen ilçeden sürekli göç veriyoruz. Serbest bölge Çardak'ın kurtuluşu olacak'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı