Ege Haberleri

  Denizli Raporu tamam

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta tekstil olmak üzere ekonomide yaşanan sorunları incelemek için kente gelen 11 CHP’li milletvekili, görüş ve önerilirin yedi sayfada toplayın Genel Başkan Deniz Baykal’a sundu.

  DENİZLİ Basma ve Boya Sanayi’nin kapanması, Funika Holding Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Sözkesen’in intiharı üzerine gündeme yerleşen Denizli’ye sorunları belirlemek için 22 Ekim’de gelen 11 CHP milletvekili ilgililerle görüştü. Heyet bir rapor hazırlayarak Genel Başkan Deniz Baykal’a sundu. Parti yönetimi gerek görürse raporu TBMM’ye taşıyacak.
  Raporda, oda başkanları ile yapılan görüşmelerde, Denizli’nin 2007’den itibaren sıkıntıya girmeye başladığı, bir süredir göç vermekte olduğu ve sorunların başlıca nedeninin, dalgalı kura geçilmesiyle son dönemde TL’nin değerinin artması olduğunun kendilerine söylendiği belirtildi. CHP’li heyet, Denizli’deki ekonomik birimlerin bir diğer şikayetinin de teşvik rejimi olduğunu bildirdi.
  4 kişiden biri işsiz
  Tekstilde çalışan her dört kişiden birinin son bir yılda işsiz kaldığı vurgulanan raporda, “Rakamlar Denizli’deki toplam istihdam kaybının yüzde 80’nin, tekstil sektöründen kaynaklandığını göstermektedir” denildi.
  Son bir yılda Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik tüketiminin  yüzde 10.1, doğal gazın yüzde 54.6 gerilediği belirtilen raporda yatırım teşviklerinin de yüzde 44.2 azaldığı bildirildi.
  Yeni strateji gerek
  Denizli’de yaşanan sorunların yapısal bir değişim veya küresel krizden değil, yanlış büyüme stratejisinrden kaynaklandığı belirtilen raporda çözüm için şu görüş savunuldu:
  “Genç nüfusu hızla üretim seferberliğine katarak dışarıdan finans piyasalarına sermaye getirenlerden çok bu ülkede yaratılan katma değeri destekleyecek yeni bir sanayileşme stratejisi Türk sanayinin ve Denizli’nin geleceği açısından bir gereklilik olarak her geçen gün ağırlığını hissettirmektedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı