Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Denizli: Rakiplerimiz güçlendi

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, “Eğer hedeflerimize varmak istiyorsak geçen sene elde ettiğimiz olumlu atmosferi daha da geliştirerek devam etmek mecburiyetindeyiz. Şu andaki görüntümüz bunu başaracağımız doğrultusunda” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Geçen sezon Beşiktaş'ın başında çifte kupa sevinci yaşayan Denizli, siyah-beyazlı kulübün aylık resmi yayın organı Beşiktaş Dergisi'nin ağustos sayısında yer alan röportajında, yeni sezon öncesi de camiaya umut dolu mesajlar verdi.

Denizli, şu ifadeleri kullandı:

“Saha içinde bazen eksiklerimiz oldu ama insan kalitesi üst düzeyde olan gruplarda, saha içindeki eksiklikleri gidermek çok zor olmaz. Bunu da birlikte başardık. Yolumuza zaten onlarla beraber devam ediyoruz. Aşağı yukarı bu kadrodan fire vermedik diyebilirim. Bir tek Gökhan Zan ve Serdar Kurtuluş kendi isteğiyle buradan ayrıldı. Benim isteğim doğrultusunda ayrılan Aydın Karabulut oldu. O bakımdan çekirdek kadro devam ediyor. Üzerine yurt içinden ve yurt dışından yeni arkadaşlarımız katıldı. Eğer hedeflerimize varmak istiyorsak geçen sene elde ettiğimiz olumlu atmosferi daha da geliştirerek devam etmek mecburiyetindeyiz. Şu andaki görüntümüz bunu başaracağımız doğrultusunda.”

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin ardından Beşiktaş ile de lig şampiyonluğu yaşayan ve “Üç Büyükler”i şampiyon yapan tek hoca unvanını alan deneyimli teknik adam, Fenerbahçe'de de şampiyonluk yaşayan ilk Türk olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ama özellikle çocukluğumun, gençliğimin bütün günlerini, gecelerini süsleyen Beşiktaş'la duble yapmak çok farklı bir şey. Hem camia hem futbolcular hem de benim için zor bir dönemdi. Bunu burada aşmak, yani sempatizanı olduğum takımda bunu aşmak ayrı bir keyif veriyor. Ayrıcalıklar her zaman değişebilir. Buradaki ayrıcalık belki ilk defa benimle bunların yaşanıyor olması. Türkiye'de üç büyüklerde çalışan Türk yokken üçünde birden şampiyonluk yaşamayı, son şampiyonluğumu sevdiğim, taraftarı olduğum bir kulüpte iki kupayla birlikte yaşamayı şöyle tanımlıyorum; 'Allah'tan daha ne istersin.' Bizde daha iyisi hep vardır ama ilk etapta bunu yaşamak son derece güzel.”

“OTURMAYA BAŞLAYAN TEMEL BİR FELSEFE VAR”

Takımda oturmaya başlayan temel bir felsefe olduğuna dikkati çeken Denizli, “Kadromuzun büyük kısmı bunun ne olduğunu biliyor. Yeni gelenlerle de bunu paylaşıyoruz ve bunu daha kısa bir süreye çekmeye çalışıyoruz. Tahmin ediyorum eylül-ekim aylarında bu oturmuş olacak. Zaten kadroya dahil ettiğimiz futbolcular bu felsefeye hem saha içinde hem saha dışında yakın futbolcular. Geçen seneki kadar uzun bir sürece ihtiyacımız olmayacak” ifadelerini kullandı.

YENİ TRANSFERLER

Takıma katılan yeni transferler hakkında bilgiler veren Mustafa Denizli, Fink ile geride kalan sezonun ortasında anlaştıklarını, İsmail'in zaten düşüncelerinde olan, önü son derece açık ve Beşiktaş'a uzun yıllar hizmet edeceğini düşündükleri bir futbolcu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kendini hep geliştirerek devam edecek ve Milli Takım'a da faydalı olacak. Keza Erhan, Ankaraspor'dayken yakından takip ettiğim, her görev verildiğinde yerine getirebilecek bir futbolcu. Ankaraspor bize Aydın takası için daha farklı futbolcular teklif etmişti ama ben Erhan'ın alınmasını istedim. Ayrıca Ferrari'yi de İtalya Ligi'nde oynadığı takımlardan takip ediyorduk. Son derece tecrübeli ve o bölgede önemli bir futbolcu. Gökhan'ın gidişi, İbrahim Toraman'ın uzun süre aramızda olmayacak olması ve Zapotocny'nin gidecek olması orada mutlak bir ihtiyacı ortaya çıkardı. Burada özellikle Zapo için parantez açmak istiyorum, o çalıştığım en karakterli ve elinden gelen her şeyi sahaya yansıtan futbolculardan biri. Bizim planlamamızda aramızda olamayacak olması beni son derece üzüyor. Keşke imkanımız olsa da kalabilse. Ama yolumuz ve işimiz bu sene hem daha ağır hem daha uzun. Futbolun içinde duygusallık vardır ama duygusallıkla iş yapamazsınız. Öyle yaptığınız takdirde bunun acısını hep birlikte yaşarsınız. Bazen öyle kararlar veriyorsunuz ki, içiniz acıyor ama şartları değerlendirmek gerekiyor.”

“DAHA TEMPOLU OLMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Denizli, bu sezon başarıyı yakalamak için geçen sezona oranla daha tempolu oynamak zorunda olduklarını söyledi.
Deneyimli hoca, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene, geçen sezondan daha tempolu olmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'deki rakiplerimiz güçlendi. Avrupa'da zaten güçsüz bir rakip karşımıza çıkmayacak. Bazı şeyleri aşmak mecburiyetindeyiz. Buna fizik, takım oyunu, çabukluk ya da kaybetmeme hırsı diyebilirsiniz. Eğer Avrupa'da başarı istiyorsak bütün bunları mutlaka geliştirmek ve kendi potansiyelimizi geçmek zorundayız. Türkiye'de bunu yaparız, ancak amacımız bizden çok daha güçlülerin olduğu bir yerde yolumuza devam etmek. Bunun için her türlü imkanı ortaya koyacağız. Kimse şüphe etmesin.”

Geçen sezona başlarken hiç kimsenin Beşiktaş'ın üzerinde bir unvan taşımadığını bildiğini anlatan Denizli, “Halbuki şimdi, bu ligin en büyüğü, çifte kupalı şampiyon olarak sezona başlıyoruz. Her takım önce şampiyona karşı kaybetmemek daha sonra kazanmak düşüncesini taşır. Bu işimizi daha da zorlaştıracak. Ama çok da önemli değil” şeklinde görüşlerini aktardı.

CAMİANIN GURUR DUYACAĞI BİR BEŞİKTAŞ

“Önümüzdeki sezonla ilgili, 'Belki daha zor olacak ama çok daha erken mutlu sona ulaşacağız' dediniz. Bunu biraz açar mısınız” şeklindeki bir soruya da Denizli, “Zamanı geldiğinde onu yaşarız. Açmaya gerek yok. Futbolda bu tür yaklaşımlar belki iddialı ama ben hayatımda bütün iddialı sözlerimi futbolcularıma ve camiaya güvenerek veririm. Buna kendi güvenimi de eklerim. Dolayısıyla bu sene çizgimizi hem yükseltmek hem de bu süreyi daha öne çekme düşüncemiz var. Yaparız...” yanıtını verdi.

Şampiyonlar Ligi'nde birinci hedeflerinin gruptan çıkmak olduğunu vurgulayan deneyimli teknik adam, “Zaten seri başları belli. Bunu yoldaki çocuklar bile biliyor. Orada da camiasının gurur duyacağı bir Beşiktaş ortaya çıkacaktır, şüpheniz olmasın” diye konuştu.

Denizli ayrıca, camiadan beklentileriyle ilgili olarak da “Biz üretken bir camiayız. Burada yer alan genç bir potansiyel var. Daha üretken ve daha sevecen şeyler bekliyoruz onlardan. Bazı şeyleri aşıyoruz. 'Kartal gol gol gol' tezahüratını eskiye nazaran takımın önemli bir itici gücü olarak hissediyoruz. Biz bunu değiştirdik. Onlar da bazı şeyleri değiştirirse o güç daha fazla ortaya çıkacak” diye görüşlerini aktardı.

İLGİNÇ MESAJ

Çifte kupalı geride kalan sezonda birçok kişiden tebrik mesajları aldığını anlatan deneyimli hoca, “Bunlar içinde sizi en çok duygulandıran ya da güldüren hangisiydi” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hayatımdaki en yakın arkadaşım, dostum, Çeşme'de yaşayan ve 'halaoğlu' dediğim Mehmet, bana bir mesaj çekti. Mesajda şu yazıyordu: “Üç büyüklerde şampiyonluk yaşadın, tarihe geçtin. Ama giderken aramızda hiçbir fark olmayacak. Senin kefen de benim kefen de ikişer buçuk metre olacak.”


Bunları da Beğenebilirsiniz