Ege Haberleri

EGE

  Denizli’nin ihracatı 9 ayda % 30 arttı

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.10.2011 - 02:03

  DENİZLİ İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, kentten bu yılın ocak-eylül döneminde kayda alınan ihracatın yüzde 30’luk artışla 1 milyar 295 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

  İhracatçının uzun yıllar değerli TL baskısı altında rekabet etmeye çalıştığını vurgulayan Kocasert, “Bu defa ise küresel durgunluk, TL değer kaybetmesine rağmen, ihracatçı için arzu edilen sonuçları doğurmuyor. Kurlarda mevcut düzeylerin istikrarlı bir şekilde devam etmesi temennimiz. Merkez Bankası Başkanı da kurların daha fazla yükselmesini istemediklerini belirtmişti. Firmalarımızın şu aşamada özen göstermesi gereken, açık pozisyonlarını iyi idare etmeleri” dedi. Süleyman Kocasert, döviz cinsinden borçlanma düzeyini her firmanın dikkatli belirlemesini de istedi.

  Zamlar sürpriz değil

  DENİB Başkanı, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara da dikkat çekti, “Doğrusu bu zamlar bekleniyordu. Zira ham petrolün fiyatında ciddi oranlardaki artış ve ülkemizde kurların yukarı yönlü hareketi, yarısından fazlasını ithalatla karşıladığımız enerji fiyatlarının TL bazında artışını bir anlamda zorunlu kıldı. Elbette ki sanayici ve ihracatçı açısından değerlendirecek olursak maliyet olarak bu bize yansıyacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı