DENİZLİ HABERLERİ

Denizli ihracatında artış

DHA
01.04.2016 - 16:21Son Güncelleme : 01.04.2016 - 16:22
DHA

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre Denizli'nin mart ayındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 227 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yılın ilk üç ayının ihracat rakamları açıklandı. Denizli ihracatındaki yükseliş trendi ihracatçıları ve sanayicileri sevindirdi. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Mart ayında birlik olarak kendi tescillerinden geçen ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 185 milyon dolar olduğunu, Ocak-Mart dönemi ihracatın ise yüzde 5 artarak 517 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Kocasert, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin kayıtlarına göre Denizli merkezli firmaların ihracatının Mart ayında yüzde 5 artarak 227 milyon dolar olduğunu, Ocak-Mart dönemi ihracatının ise yüzde 1 azalarak 639 milyon olarak gerçekleştiğini belirtti.

Kocasert, ihracatın son iki ayda sergilediği yükseliş trendinin gelecek için ümit verdiğini söyleyerek, "2015 yılını geride bırakırken, ihracattaki gerilemenin önemli bir sebebinin parite olduğunu ifade etmiştik. 2016'nin ilk çeyreğinde de parite etkisi kendini bir miktar hissettirmiş durumda. Önümüzdeki dönemde ihracat değerlerinin de kilogram istatistiklerine paralel olarak artış göstereceğine inanıyoruz. Doların değer kazanması ile birlikte, dolarla ihracat gerçekleştirilen ülkeler ihracat anlamında yeni fırsatları getirdi. Bunların başında da Kuzey Amerika ülkeleri geliyor. 2000'li yılların başına kadar güçlü olduğumuz pazarlar ihracat için yeniden cazip hale gelebilir" dedi.

İHRACATINI EN ÇOK ARTIRAN 3'ÜNCÜ ŞEHİR

İhracat rakamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, verilere göre Denizli'nin ihracatını en fazla artıran üçüncü şehir olduğunu söyledi. Keçeci, "Türkiye, ihracatta Şubat ayında yakaladığı yükselişi Mart ayında da devam ettirdi. Mart ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.63 artışla 11.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Denizli yüzde 5.34 artış göstererek Türkiye'den daha iyi bir performans sergiledi. Bu artış oranıyla Gaziantep ve İzmir'den sonra ihracatını en çok artıran 3'üncü şehir olduk. Bu rakamlara göre Denizli ihracatının Türkiye ihracatından daha sevindirici bir durumda olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz aylarda ihracatın yükseleceği yönünde sinyaller almış ve bu yöndeki beklentimizi de paylaşmıştık. Uzun zamandan sonra ihracatımızın hem Türkiye hem de Denizli olarak olumlu yöndeki yükselişi bizleri memnun etti" diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)

"Fotoğraflı"

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Denizli ihracatında artış hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Denizli ihracatında artış haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı