DENİZLİ HABERLERİ

Denizli için zemin etüdü uyarısı

DHA
07.08.2017 - 14:29Son Güncelleme :
DHA

PAMUKKALE Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Çobanoğlu, Denizli'nin birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını belirterek, yapılaşma açısından zemin etütlerine önem vermesi gereken kentlerin başında geldiğini kaydetti.

PAÜ bünyesinde faaliyete geçecek olan 'Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma ve Tanı Merkezi'nin zemin etüt çalışmalarını yürüten Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Çobanoğlu, 1500 metrekare alan üzerine kurulacak merkezin zemin araştırmalarına sondaj ekibi ile birlikte başladıklarını söyledi. Kentleşme ve yapılaşmada zemin etütlerinin önemini vurgulayan Çobanoğlu, birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer alan Denizli'nin yapılaşma açısından zemin etütlerine önem vermesi gereken kentlerin başında geldiğini kaydetti.

DENEYSEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Doç. Dr. Çobanoğlu, Denizli'de zemin etütleri konularında önemli eksikliklerin bulunduğunu ifade ederek, eksikliklerin başında ise, projelerinin zemine göre değil, zeminlerin projeye uygun hale getirilecek şekilde yapılması olduğunu söyledi. Doç. Dr. Çobanoğlu, zemin etütlerinin, zeminin türüne göre planlanması ve uygulanması gerektiğini vurgulayarak, "Pamukkale Üniversitesi bünyesinde faaliyete geçecek obezite merkezi, bu anlamda önem teşkil eden bir yapıdır. Jeoloji Mühendisliği Bölümü, kritik ve önemli yapı alanları için uygun zemin araştırmalarını programlamakta ve yürütmektedir. Bölüm bünyesinde bulunan 'Sondaj Makinası ve Ekibi', Türkiye'nin çeşitli alanlarında da benzer projelere imza atmıştır. Arazi çalışmaları ile elde edilen numunelere ait bütün deneysel çalışmalar Jeoloji Mühendisliği Bölümü bünyesindeki 'Zemin ve Kaya Mekaniği Laboratuvarları'nda gerçekleştirilmektedir" dedi.

"PAÜ EN DÜŞÜK MALİYETLE BU HİZMETİ VERİYOR"

Doç. Dr. İbrahim Çobanoğlu, "İnceleme yapılan alan sert ve bloklu bir zemin içerisinde yer aldığından bu çalışmaya sondaj makinesi ile uygun çaplı delik açımı ve değişen derinliğe bağlı olarak presiyometre deneylerinin yapılması ile yapı yükünü taşıyacak zemin hakkında bilgi alındı. Ayrıca gerçekleştirilmiş olan jeofizik çalışmalarla da zemine ait sismik parametreler belirlendi. Üniversitemiz bu ve benzer projelerin bütününü kendi imkanlarıyla ve en düşük maliyetlerle yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır" diye konuştu.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Denizli için zemin etüdü uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:25
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı