Ege Haberleri

EGE

  Denizli’de sağanak herkesi korkuttu

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.05.2010 - 22:50

  Denizli’de önceki akşam saatlerinde aniden bastıran, 150’ye yakın ev ve işyeriyle cadde, sokak, yol ve kavşakların sular altında kalmasına neden olan yağmur herkesi korkuttu.

  DENİZLİ’de önceki akşam saatlerinde aniden bastıran, 150’ye yakın ev ve işyeri ile cadde, sokak, yol ve köprülü kavşakların sular altında kalmasına neden olan yağmur, korkuttu.

  Belediye Başkanı AKP’li Nihat Zeybekci, yağışın Servergazi, Yenişehir, Hallaçlar semtlerinde daha fazla etkili olduğunu, bu bölgelere 30 kilogramdan fazla yağış düştüğünü, sel sularının da kent merkezine ulaştığını anlattı, şunları söyledi:

  Sağanak afet oldu

  “Altyapı çalışmaları devam ediyor. Yeni projeye göre, yağmur suları, kanalizasyon şebekesine verilmiyor. Yağmur suyu hattını ise, şu anda kullanamıyoruz. Ancak, üst yapı çalışmaları bittiğinde yağmur suyu şebekesi kullanılabilecek. Yağmur suları kanalizasyon şebekesine verilmediği için kısa süreli sağanak yağmur afete dönüştü.”

  Sel suları nedeniyle 965 vatandaşın ihbarda bulunduğunu, belediye ekiplerinin 135 ev ve işyerine müdahale ettiğini aktaran Zeybekci, “150 araç, 550 personel ile gece geç saatlere kadar çalıştık. Sel sularından aşırı zarar gören vatandaşlara Kızılay battaniye dağıttı. 650 kişiye belediyemiz yemek verdi. Yağmur esnasında kurduğumuz Afet Koordinasyon Merkezi çok iyi çalıştı. Yağmur o kadar etkili yağdı ki, Yenişehir, Servergazi, Hallaçlar ve Bereketli’deki dere yataklarında kocaman kayalar sürüklendi. Yağmur devam ederken, biz de panikledik. Çünkü, biraz daha devam etse, o koca kayaların kent merkezine kadar ulaşma ve büyük bir afet yaşanma ihtimali vardı. Çok endişelendik” dedi.

  Yaralar sarılacak

  Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, yağmur suları nedeniyle zarar gören vatandaşların tüm yaralarının sarılacağını, sel sularını Denizli kent merkezine ulaştıran dere yataklarının ıslahı için devletin yetkili birimlerinden yardım talebinde bulunacaklarını söyledi, “Vatandaşlarımız biraz sabır göstersin. Alt yapı çalışmaları bu yaz döneminde, üst yapı da 2011’de bitecek. O zaman Denizli’de bir daha bu tür afetler yaşanmayacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı