Ege Haberleri

EGE

  Denizli’de kavga büyüdü

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  05 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Kasım 2009 - 22:05

  Cumhuriyet kortejine katılmalarına Valilikçe izin verilmeyen, ısrar edince de polisle karşı karşıya gelen Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, Denizli Valisi Yavuz Erkmen hakkında suç duyurusunda bulunacak.

  DENİZLİ’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında, Valiliğin aldığı karar uyarınca korteje katılmalarına izin verilmeyen ve ısrar edince de polisle karşı karşıya gelen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri, Vali Yavuz Erkmen hakkında suç duyurusunda bulunacak. ADD Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, “Bizleri rencide eden, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmamızı engelleyen, provakatörlükle suçlayan Denizli Valisi Yavuz Erkmen hakkında İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
  Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Karaca, kutlamalar sırasında maruz kaldıkları şiddeti herkesin televizyonlarında izlediğini, Vali Erkmen ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün “orantısız güç kullanmadığı” yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Benim 11 yaşındaki oğlum bile orada cop yedi” dedi. Karaca, Vali Erkmen’in kortej yürüyüşüne izin vermeyişinin nedenini açıklamadığını vurgularken, “Biz katılmakta ısrar ettik, Vali bu talebimizi değerlendirip bize haber vereceğini söyledi. Ama vermedi. Yürüyüşe katılanların hepsi de avukat, öğretmen ve işçiydi. Denizli’de görev yapan hiçbir Vali şimdiye kadar böyle bir yasak koymamıştı. Bu anlamsız yasak nedeniyle Cumhuriyetçi ve Atatürkçüler polise hedef yapılmıştır” diye konuştu.
  Vali Erkmen’in yürüyüşe “provakatörlerin araya karışacağı” duyumunu aldıkları için izin vermedikleri yönünde açıklamasını anımsatan Karaca, “Eğer aramıza sızan provakatörler varsa bunu polis ve Vali biliyor demektir. Neden aramızdan almadılar. Bu gerekçe kabul edilebilir gerekçe değil. Slogan attığımız söyleniyor. Kalabalık, (Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz), (Ne mutlu Türk’üm diyene) diye bağırdı. Bu sloganlar yasak mı?” diye sordu.

  HERŞEY YANLIŞ

  ADD Genel Merkezi Genel Sekreter Yardımcısı Kazım Arslan ise yasağa hala anlam veremediklerini belirterek, sonrasında Vali Erkmen’in gerginliği artırıcı açıklamalarını da yadırgadıklarını söyledi. Bu dayanaksız kararla Atatürkçüler ile polisin karşı karşıya getirildiğini savunan Arslan, “29 Ekim’de Atatürkçülerin yürümesine izin verilmedi, birinci yanlış yapıldı. Polis müdahalesi kabul edilir gibi değil, orada da ikinci yanlış yapıldı. Asıl büyük yanlış törenden sonra Vali Yavuz Erkmen’in yaptığı açıklamalar olmuştur. Vali, Atatürkçüler’i provakatörlükle suçlamış ve rencide etmiştir. Denizli Belediyesi Sevgi Eli, Gençlik Meclisi, Körler Derneği, Türk Hava Kurumu gibi kurumlar kortej yürüyüşüne katıldı. Bu kurumlara izin veriliyor da, neden ADD’ye verilmiyor? Denizli tarihinde ilk kez bir Vali Atatürkçüler’in bayramda yürümesine izin vermemiştir, kınıyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı