Ege Haberleri

EGE

  Denizli-Ankara uçuşları yılan hikayesine döndü

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  25 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 2008 - 21:14

  Türk Hava Yolları’na bağlı Anadolu Jet’in Denizli - Ankara uçuşlarını başlatması beklenirken, süresiz iptal edilmesi şok etkisi yarattı. THY’ye güvensizliğin, yeniden sefer başlatması halinde bile, süreceği savunuldu.

  TÜRK Hava Yolları’na bağlı Anadolu Jet’in Denizli- Ankara uçuşları 1 Temmuz’da görkemli törenle başladı, ancak "yolcu az" gerekçesiyle 3 Eylül’de durduruldu. Seferlerin yeniden başlaması için 13 Ekim’de İstanbul’da THY yetkilileriyle bir araya gelen Vali Yavuz Erkmen, AKP milletvekilleri Mehmet Yüksel, Selma Aliye Kavaf, Mehmet Salih Erdoğan ve Mithat Ekici ile Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer Denizli’ye müjdeyle döndü.

  Vali Erkmen uçuşların başlayacağını açıkladı, belediye de yolcunun artması için Çardak Havaalanı’na ücretsiz otobüs seferleri başlatacağını duyurdu. Ancak 26 Ekim’de başlayacağı duyurulan seferler için THY Yönetim Kurulu’ndan, "Denizli-Ankara uçuşları iptal" talimatı geldi ve şok etkisi yarattı.

  Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, "Herhalde devletin valisi, belediye başkanı, milletvekilleri ve sivil toplum örgüt başkanları bir resmi heyettir. Resmi heyetle yapılan bir toplantıdan sonra uçuşların tekrar başlayacağını kabul edip daha sonra olmuyor demek, bilmiyorum artık neyle bağdaşır. THY yetkilileriyle görüşmeler devam ediyor. Olumsuz cevap gelirse o zaman bizim de söyleyeceklerimiz var" diye konuştu.

  Bu durum bıktırdı

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise, "Bizi Ankara’ya uçuracaklar mı, uçurmayacaklar mı? Önce buna karar versinler. Biz de ona göre hareket edelim. Söyleyecek laf bulamıyorum. Seferlerin bir konmasını, bir kaldırılmasını bildirmekten ve bu konuda bilgi vermekten dolayı artık sözüne güvenilmeyen kişiler durumuna geldik. Bu durumdan biz de bıktık. THY’nin son kararı vermesini bekliyoruz" dedi.

  Olumlu karar çıkar

  Seferlerin yeniden başlaması için ısrarlı girişimleri sürdüreceklerini anlatan Belediye Başkanı AKP’li Nihat Zeybekci ise THY’nin icra kurulundan olumlu karar beklediklerini belirterek şöyle konuştu:

  "Biz Denizli olarak, seferlerin yeniden başlatılması için gerekli tüm çabayı göstereceğiz. Umarım, olumlu bir karar çıkar. THY yönetiminin Denizli’nin kararlı iradesini ve çabasını göz ardı etmeyeceğini, seferlerin yeniden başlayacağını düşünüyorum."

  ANADOLU JET’İN DENİZLİ MACERASI

  1 Temmuz: Anadolu Jet görkemli bir törenle Denizli-Ankara seferlerine başladı

  2 Eylül: Anadolu Jet, Ramazan ayında doluluk oranının az olacağı nedeniyle 3-25 Eylül arasında uçuşları geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

  26 Eylül: Geçici olarak durdurulan ve 26 Eylül’de başlayacağı bildirilen Ankara seferleri başlamadı.

  13 Ekim: Denizli heyeti THY yetkilileriyle seferlerin yeniden başlaması için görüşmelerde bulundu.

  14 Ekim: Vali Yavuz Erkmen, Denizli-Ankara uçuşlarının yeniden başlayacağı müjdesini verdi.

  18 Ekim: Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, durdurulan Denizli-Ankara uçuşlarının 26 Ekim’de yeniden başlayacağı duyuruldu.

  21 Ekim: Denizli Belediyesi vatandaşlara kolaylık sağlamak için Çardak Havaalanı’na ücretsiz otobüs seferleri düzenleyeceğini duyurdu.

  22 Ekim: THY Yönetim Kurulu, Anadolu Jet’in Denizli-Ankara seferlerini durdurduğunu Çardak Havaalanı’na bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı