DENİZLİ HABERLERİ

Denizli Anayasa Platformu'ndan 'hayır' çağrısı

DHA
28.03.2017 - 13:05Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ'de 39 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Anayasa Platformu'nun sözcüsü Avukat Niyazi Oğuzlar, temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının kısıtlandığı OHAL koşullarında, müzakere edilmeden, siyasal katılım ve uzlaşı sağlanmadan, adeta bir dayatmayla anayasa değişikliği oylaması yapıldığını öne sürüp, "Böylesi antidemokratik koşullarda yapılan anayasa ile Türkiye'de istikrarın sağlanamaz" dedi.
Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen Denizli Anayasa Platformu Sözcüsü Niyazi Oğuzlar, anayasa değişikliğiyle, parlamentonun zayıflatıldığını, halkın egemenlik hakkının bir kişiye emanet edildiğini söyledi. Hukuk devletinin yargının bağımsızlığı ile korunacağını belirten Oğuzlar, "Genel başkanı olduğu siyasi partinin çoğunlukta olacağı bir Meclis kompozisyonunda Anayasa Mahkemesi ve HSK üyelerinin tümünü doğrudan ve dolaylı olarak Cumhurbaşkanı belirlemiş olacağı için bağımsız bir yargıdan söz etmek mümkün olmayacaktır. Bu anayasa ile hukuk devleti yok edilmektedir. Yürütmeyi denetleyen bir yargı yerine ona tabi olan bir yargı sistemi getirildiğinde bireylerin haklarını koruyacak hiçbir güvence mekanizması kalmayacaktır" dedi.
Yasama ve yürütmenin yetkilerinin bir kişiye verileceğini ifade eden Oğuzlar, "Yasama ve yargı organının yürütmeyi denetleyemediği bir sistem getirilmektedir. Bu anayasada değişiklik metninde denge ve denetim mekanizması öngörülmemiştir. Cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi verilerek TBMM'nin asli görevi olan yasama yetkisi devredilmektedir. Parlamentoya karşı sorumlu Bakanlar Kurulu ortadan kaldırılmakta, yasama çoğunluğu ile birlikte seçilecek Cumhurbaşkanının dışarıdan atayacağı bakanlarla oluşan kabine, memurlar topluluğu olacaktır. Değişikliğin referandumda kabulü halinde anayasa da hızla başka değişiklikler yapmaya yönelik adımlar ve 135 maddesinin de değiştirileceği açıktır. Bu hususlarla birlikte tek başına bir kişiye parlamentoyu gerekçesiz fesih yetkisi verilmesi açıkça kabul edilemez bir uygulamadır" diye konuştu.
Oğuzlar, bu ülkenin aydınlık geleceği için ülkemize, halkımıza, laikliğe, Cumhuriyete, yaşam alanlarımıza, yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza, mesleğimize, meslektaşlarımıza, meslek alanlarımıza ve meslek örgütlerimize sahip çıkarak, tüm bu baskı rejimine hayır dediklerini belirterek, "Yargının bir kişiye bağımlı hale getirilmesine, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizin talan edilmesine, yaşam alanlarımızın, limanlarımızın, fabrikalarımızın, tesislerimizin yok edilmesine karşı çıkıyoruz. Bütün yurttaşlarımızı, bu anayasa değişikliğine, karanlık gidişe hayır demeye, ülkemizin sahipsiz olmadığını göstermeye, cumhuriyet, demokrasi, laiklik mücadelesini sahiplenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.
Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Denizli Anayasa Platformu'ndan 'hayır' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 13 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Denizli Anayasa Platformu'ndan 'hayır' çağrısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı