Denizli, 45 milyon dolara Kür Merkezi’ne dönüşecek

Ayşegül AKYARLI GÜVEN
23.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk ve Fransız Hükümeti’nin katkılarıyla 45 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’nın en kapsamlı kür merkezi Denizli’de yapılıyor. 80 dönüm arazi üzerine kurulacak kür merkezinin 7 yıl sonra açılması planlanıyor.

TÜRK ve Fransız Hükümeti, Denizli Bölgesi’ndeki günü birlik turizmi daha uzun soluklu kılmak ve Denizli’ye yerli ve yabancı turisti çekmek için dev bir yatırıma imza atıyor. Yaklaşık 45 milyon dolara mal olması beklenen Pamukkale Termal Kür Merkezi 7 yılda tamamlanacak. Denizli’de 80 dönümlük bir arsa üzerinde kamu sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilecek merkezin tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve yatırımcıların katılımıyla projenin küçük bir örneğini oluşturan Sapanca Richmond Nua Wellness SPA Otel’inde gerçekleştirildi.

3.5 MİLYAR DOLAR: Pamukkale Termal Oteller Birliği (PATERO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy tesisin Avrupa’nın en kapsamlı kür merkezi olacağını belirterek "Dünyada insanlar gençleşmek ve güzelleşmek için yılda 3 milyar 500 milyon dolar harcıyor. Türkiye’nin pazardan aldığı pay çok küçük. Proje kamu sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Projeye Denizli Valiliği 2 milyon dolar, Kültür ve Turizm Bakanlığı 3 milyon dolar, Patero 3 milyon dolar sermaye koydu. Fransız Hükümeti de proje etüdünü gerçekleştirdi. Bölgedeki diğer yatırımcıların da katma değeri yüksek olan bu projeye destek olmasını istiyoruz" dedi. Türkiye’nin dünya turizm pazarından aldığı payın yüzde 2.5 olduğunu belirten Turizm Bakanı Atila Koç, "Büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek için turizmde çeşitliliğe gitmek gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Bakanlık olarak çalışmalar yaptıklarını da kaydeden Koç "Türkiye’yi dört termal bölgeye ayırdık. Bu bölgeler içerisine Batı Karadeniz ve Ankara’nın etrafını da dahil ediyoruz. 1300 termal kaynağıyla dünyada 7’nci olan Türkiye’de Termal turizmden elde edilen gelir toplam gelirin sadece yüzde 1’ini oluşturuyor. Bu kadar kaynağı kullanmazsan kış diye yaz turizmini çok ucuza satarsın " diye konuştu.

YÜKSEK BÜYÜME BEKLİYORUM: Uluslararası turizm kuruluşlarının gelecek 10 yılda Türk turizminin her yıl ortalama yüzde 10.2 oranında büyüyeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Koç "Onlar benden çok daha mütevazi. Ben daha yüksek bir büyüme oranı bekliyorum" dedi.

1500 kişiyi ağırlayan üç bölümden oluşacak

PAMUKKALE Termal Kür Merkezi’nin özellikle Avrupa’daki orta ve üst gelir grubuna hitap etmesi hedefleniyor. 80 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak merkez içinde wellness spa merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ve klinikler olmak üzere 3 ana bölüm bulunacak. Bunun içerisinde de ruhsal bilinçlenme, anti aging, detoks, güzellik ve bakım gibi bölümler yer alacak. Tesis günlük 1500 kişi ağırlama kapasitesine sahip olacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı