Denizkızı Birgül su altında altın buldu

Göksel DİVARCI
01.09.2015 - 16:32 | Son Güncelleme:

Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül Erken Antalya Kaş’ta 21-22 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda sadece rakiplerine açık ara üstünlük sağlayarak birinci olurken 149,8 mt. ile yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu.

Dört tarafı denizlerle çevrili ülkemizde su sporlarına ilgi beklenilenin çok altında kalıyor. Geçtiğimiz haftalarda Antalya’nın Kaş ilçesinde düzenlenen Denizkızı Birgül su altında altın bulduTürkiye Serbest Dalış Şampiyonasında bir isim katıldığı bütün branşlarda rakiplerine büyük üstünlük sağlayarak öne çıktı.

Organizasyondaki tüm yarışmalara katılıp kürsüye çıkarken 4 altın madalyayı da boynuna taktı. İTÜ-SAS Kulübü sporcusu Birgül Erken “Küp Apnea” dalında Türkiye Rekorunu 40 metre farkla kırmayı başardı. Dünya rekoruna bir adım daha yaklaşan Erken’in hedefi dünya şampiyonasında yarışarak ülkesine bir rekor ile altın madalya hediye etmek.

Denizkızı Birgül su altında altın buldu

SU ALTI FOTOĞRAFÇILIĞINDAN ZİRVEYE

Birgül Erken bu spora 2004 yılında başladığını belirtirken, “İyi dereceler yapıp daha iyilerininDenizkızı Birgül su altında altın buldu işaretlerini almış olamama rağmen Apnea sporuna sualtı fotoğrafçılığı ve sanatsal faaliyetler öne çıkınca ara verdim. Aslında bu spor çocukluğumdan beri benim için yaşam biçimiydi. Aktif olmasam da devam ettim. Serbest Dalışta yarışmalara katılmasam da aklımın ucunda bu spora bağlılığım sürdü. 2010 yılında tekrar ve bu defa dört elle sarılarak başladım. İlk yarışmamda Türkiye 2'ncisi oldum. Ve sonrasında katıldığım her yarışmada rekorlar ve ödüller geldi” dedi.

Geçtiğimiz yılda Rusya’da Kazan'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ederek bronz madalya elde etmiş.

Denizkızı Birgül su altında altın buldu

SU ALTI EVİM GİBİ

Birgül, "Serbest dalışta sakin kalabildiğiniz ölçüde oksijen tüketimimiz azalıyor. Dolayısıyla dip süreniz artıyor. Suyun altında adeta yumuşak bir tüy gibi hafif ve sakin hissediyorum. Su zaten benim evim, ait olduğum yer. Işık huzmelerinin türkuaz derinliklere süzülmesi ve suyun öte yüzünde yansıyan ayna harika bir duygu. Ben Çanakkaleliyim. Deniz çocuğuyum. Deniz çok eskilerden arkadaşım. Oyunlarımdaki arkadaş, hayal ve mutluluk ortağım. Dolayısıyla suyun altında olmak içime sevinç ve huzur veriyor” diye konuştu.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı