« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Denizi olmayan Gaziantep'te su sporları mucizesi!

Denize kıyısı olmayan Gaziantep, son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde su sporlarında Türkiye'nin en iddialı şehirlerinden biri haline geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Denize kıyısı olmayan Gaziantep'te, son yıllarda su sporlarında bir mucize yaşanıyor.

Denizi olmayan Gaziantepte su sporları mucizesi
Başta Şehitkamil Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinin büyük desteği sayesinde Gaziantep'in birçok bölgesine yaptırılan yüzme havuzları ve İstanbul'dan getirilen başarılı antrenörler sayesinde şehirde su sporları ile uğraşan sporcu sayısında tam bir patlama yaşandı.

Denizi olmayan Gaziantepte su sporları mucizesi
Cengiz Bingül (sağda), 3 farklı su sporunda 1500 sporcuya ulaştıklarını söyledi.

Gaziantep'teki su sporlarının gelişimi hakkında bilgi veren Yüzme ve Sualtı Sporları federasyonlarının milli takım antrenörü Cengiz Bingül, "2003 yılında 6 sporcuyla çıktığımız yolda şu an itibariyle 3 farklı branşta 1500 sporcuya ulaşmış durumdayız. 450 nitelikli sporcu ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda mücadele ediyoruz. Birçok sporcumuz Türkiye çapında dereceler elde etti. Bu, denize kıyısı olmayan bir şehir için son derece önemli bir aşamadır" diye konuştu.

Denizi olmayan Gaziantepte su sporları mucizesi
Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ile federasyon yetkilileri sık sık Gaziantep'e gelip, yarışmaları izliyor ve yüzme kulüplerinin faaliyetlerini denetliyor.

30 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ
Cengiz Bİngül, Şehitkamil Belediyesi'ne ait Alleben 1 ve Alleben 2 havuzlarında bugüne dek toplam 30 bin kişiye yüzme ve diğer su sporlarında eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.

Denizi olmayan Gaziantepte su sporları mucizesi
Şehitkamil Belediyesi'ne bağlı Alleben havuzunda eğitim gören küçük sporcular arasında kaynaşma sağlamak için sık sık kahvaltı ve gezi gibi etkinlikler düzenleniyor.


İlişkili Haberler