« Hürriyet.com.tr

Denize çıkmanın kuralları var

Hürriyet Haber
X

Yüzme bilmek yeterli değil

İSTANBUL'da sandal keyfi çok eski yıllara kadar uzanıyor. Ancak bu keyifin sık sık acıya dönüştüğünü de duyuyoruz. Serinlemek için derme çatma sandallarla denize açılan ve birden patlayan havayla ya da sandallarının devrilmesiyle ölenlerin sayısı çok yüksek.

Denizde sorumluluk kişiye ait olduğu için denize açılmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar var. Eğer iyi bir denizci değilseniz havanın ne zaman değişeceğini tahmin edemez, akıntıyı hesaplayamaz ve kolayca yönünüzü kaybedebilirsiniz. İyi yüzme biliyor olmak da dalgalarla boğuşmaya yetmez. Bu noktada Denizcilik Fakültesi Öğretim Görevlisi Ercüment Şahin'in önemle söylediği başka bir şeye dikkat etmek gerekiyor: Hypotermia! Yani vücudun aşırı ısı kaybı. Kaza raporlarına bakıldığında denizde ölümlerin çoğu bu nedenle meydana geliyor. Bu durumda yapacak en önemli şey, önlemleri önceden almak! Ercüment Şahin, denize çıkmadan önce dikkat edilecekler hakkında bize bilgi verdi.

Sandal kiralamadan önce

Yüzme bilmiyorsanız, yanınızda yüzme bilen birileri olmadan denize çıkmayın.

Iskarmoz halatını kontrol edin. Mümkünse bir yedeğinin bulunmasını sağlayın.

Sandalınızda mutlaka demir bulundurun. Demir ipinin yeterli uzunlukta ve sağlamlıkta olup olmadığına dikkat edin.

Küreklerin birbiriyle aynı olmasına dikkat edin. Böyle bir durumda gücünüz yarı yarıya düşer.

Yanınızda teknede bulunan kişi sayısı kadar can yeleği bulundurun. Yüzme biliyor olsanız bile can yeleksiz denize çıkmamak gerek.

Sandalın su yapıp yapmadığına bakın.

Tekne devrildiğinde, can yeleğiniz varsa ve kıyıdan uzaktaysanız yüzmek yerine bulunduğunuz yerde mümkün olduğu kadar az hareket ederek bekleyin. Hareket ettikçe ısı ve enerji kaybı daha hızlı oluyor.

Her tür teknede el maytabı, paraşütlü işaret fişeği ve duman kandili bulundurmak gerek. Bizde canyeleği bile olmayan sandallar için bu biraz fazla gözükebilir ama Avrupa'da en küçük teknede bile bulunuyor.

Gece alkollü sandalla denize açılmamak gerek. Açılıyorsanız mutlaka tehlike işareti vermeye yarayan techizatınız olmalı.

Varsa cep telefonunuzu mutlaka yanınızda götürün, akıntıya kapılıp kaybolma durumunda tek haberleşme aracınız o olacak, unutmayın!

Karada kalan birine mutlaka denize açıldığınızı bildirin ve dönüş için tahmini bir zaman bildirin. Verdiğiniz sürede geri dönmezseniz sizi aramalarını isteyin.

Denize açılan yakınlarınızdan haber almadığınız takdirde yardım için Sahil Güvenlik (0212 242 97 10), Deniz Polisi (155) ve Liman Müdürlüğü'nden (0212 249 65 34) yardım isteyebilirsiniz.

Hypotermia'ya dikkat

ÖZELLİKLE nisan ve mayıs aylarında deniz sıcaklığı düşük olduğu için hypotermia (vücudun aşırı ısı kaybı) tehlikesi var. Yani soğuktan donmak! Bunun için uygun şekilde giyinmiş olmak şart. Yünlü giysiler, anorak ve onun üzerine can yeleği takmalısınız. Su sıcaklığı bu mevsimde en yüksek 10 derece oluyor. Bu da suya düştüğünüzde eğer ince giyinmişseniz yaklaşık bir saat içinde şoka girmenize neden olur. Boğulma sadece yüzme bilmemekten kaynaklanmıyor. Kaza raporları araştırıldığında en fazla ölümlerin hypotermiadan kaynaklandığı görülmüş.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
29 Ekim'in en özel adresi: Atatürk Evi Müzesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç beş köyü!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Alsas’ın kurabiyeden kasabası: Obernai
GezginGezgin
Rüzgar uğultusundan başka hiçbir sesin olmadığı yer: Kayaköy
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en gizemli yapıları