Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Denizden vazgeçti ofisi seçti

Nokia Türkiye Pazarlama Müdürü Ülkem Kırımlı, iş hayatına rehber balıkadam olarak başladı. İşini rutin bulmaya başlayınca, denizlerden ofis ortamına taşındı. Üç yaşında bir kızı olan Kırımlı, teknolojinin kadınların en büyük yardıımcısı olduğuna inanıyor.

Üniversitede pazarlama mı okudunuz?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Üniversitedeyken yazları rehber balıkadam olarak çalışıyordum. Mezun olunca da 1.5 sene devam ettim. Farklı deneyimlerin iş hayatında çok faydası oluyor.

Ofis ortamında çalışmaya başlamak zor olmadı mı?

En verimli olduğunuz ve hayatın daha yeni başladığı bir dönemde, dalgıçlık bir süre sonra fazla birşey vermemeye başlıyor.

Nokia’ya pazarlama müdürü olarak mı başladınız?

Evet, pazarlama müdürü olarak başladım. O zamanlar şirket henüz kurulmamıştı. İspanyol bir genel müdürümüz vardı, bana bir uçak bileti verdi ve ‘Pazartesi günü Madrid’e gel işe başla’ dedi. Burada henüz ofis yoktu ve ben de pazartesi sabah 8 uçağına binip mesaiye başladım.

Kariyerinizde hırslı mısınız?

Hırslıyım, ama özellikle son dönemde hırsı yönetip daha iyi kanalize etmeyi öğrenmeye çalışıyorum. Hırsı akıllıca kullanabilmek çok önemli.

Cep telefonlarına özel bir merakınız var mı?

Kişisel olarak teknoloji benim çok reddettiğim birşey değildi, ama çok da içiçe değildim. Bu dünya içine girdikçe öyle imkanlar veriyor ki... Teknoloji kadın-erkek eşitliğini bile yaratabilecek birşey. Özellikle kadınlar ‘Ben teknoloji özürlüyüm’ deyip kendilerini geri çektiklerinde çok şey kaybediyorlar.

Teknoloji sizin vazgeçilmezlerinizden o zaman?

Kadın çok fazla rol yüklenmiş durumda. Bizim zaman sıkıntımız var ve teknoloji bu anlamda işi kolaylaştırıyor. Ben haftada iki ya da üç kez kuaföre gidiyorum, güzellik salonuna da gidiyorum, çocuğumla da ilgileniyorum. Çünkü birçok işimi ofise uğramadan yapabiliyorum, kuaföre gittiğimde de çalışıyorum. Bunu bana teknoloji sunuyor.

Teknolojideki her yeniliği takip ediyor musunuz?

Mobil teknolojiyi takip ediyorum, çünkü işim. Diğer sektörleri ve hatta otomotiv sektörünü de takip etmeye başladım. Bunların hepsinin çok faydaları olduğuna inanıyorum. Eşimden de destek alıyorum, kadınların bunu ilk etapta anlaması çok kolay olmuyor. Ama bu bir yarış değil, erkeklerden yardım alabiliriz.

Meslek olarak seçmeseniz de dalışa hálá hayatınızda yer var mı?

Dalmaya turist olarak devam ediyorum. Genelde çocuk ve ev hayatıyla ilgili şeyler ön planda oluyor. Ama neler yapmak isterdiniz diye sorarsanız, çok şey var. Bir de çok iyi bir kitap okuyucusu oldum çocuktan sonra.

Emeklilik günlerini şimdiden hayal ediyor musunuz?

Erken çalışmaya başladım, Türkiye’deki emeklilik kanununa göre 38 yaşında emekli olacağım. Üç sene kaldı 38’e. Ama çok gencim. Emekliliği işin değişimi olarak görmek istiyorum, ama hayatta işimin yok olmasını istemiyorum. Nokia’nın Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’yla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi var. 11 ilde Düşler Atölyesi adıyla atölyeler açıyoruz ve gönüllü gençlerle çocukların yaratıcılıklarını destekliyoruz. Emeklilikte işi belki bu taraflara çekebilirim.

Kızım sürekli ‘Gitme!’ diyor

‘Doğum yaptım ve ikinci ayından itibaren çalışmaya başladım. 4 ay kadar süt verebildim. Çalışan kadınlar için çok kolay değil bu. Her şeyin bir ideal tanımı var, ama her şeyin ideali olmak zorunda değiliz. Benim çocuğum şimdi yuvaya gidiyor ve çok iyi bakıldığını gözlemliyorum. Sürekli ‘Anne gitme’ diyor. Çocuklar herkesin kullanabilecekleri noktalarını hemen çözüyorlar. Bunu bir şekilde yaşamak zorundayız.’
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI