Gündem Haberleri

  Denizcilik Şûrası

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizcilik alanındaki sorunlar ve çözüm önerileri, bugün 2 bin uzmanın katılımıyla toplanacak Ulusal Denizcilik Şûrası'nda tartışılacak.

  Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, ‘‘3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye'yi denizci bir ülke haline getireceğiz’’ dedi.

  2'NCİ Ulusal Denizcilik Şûrası, 2 bin uzman ve temsilcinin katılımıyla bugün İstanbul Maslak Princess Otel'de toplanıyor. Denizcilik Müsteşarlığı, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının yürüttüğü çalışmalar sonucunda, denizcilik alanındaki sorunlara çözüm önerilerinin tartışılacağı şûra, 30 Eylül Cumartesi gününe kadar sürecek.

  Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, denizcilik sektörünün uluslararası rekabetin en yoğun yaşandığı alanların başında geldiğini belirterek, ‘‘Son yıllarda ağır bir şekilde etkisi altına girdiğimiz global ekonomik kriz gibi sebepler, denizcilik alanında arzulanan atılımın gerçekleştirilmesini engellemiştir. Sorunların bütünlük içinde çözümünü sağlayacak olması bakımından, sektörün yıllarca özlemle beklediği, denizcilik sektörünün tek çatı altında tek sorumlu otorite olmasıdır’’ dedi. Amaçlarının üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'yi denizci bir ülke haline getirmek olduğunu belirten Mirzaoğlu, ‘‘Bu konuda azimli ve kararlıyız’’ diye konuştu.

  Yaklaşık 500 kişinin görev aldığı komisyonlar ve çalışma alanları şöyle:

  ‘‘Gemi İnşaatı ve Tersanecilik Çalışma Grubu. Deniz ulaştırması Çalışma Grubu. Türk Boğazları Seyir Güvenliği Çalışma Grubu. Uluslararası Denizcilik ilişkileri ve Deniz Hukuku Çalışma Grubu. Denizcilik Eğitim Çalışma Grubu. Kıyı ve Deniz Güvenliği Çalışma Grubu. Deniz Turizmi, Yatçılık ve Deniz Sporları Çalışma Grubu. Deniz Kaynakları Çalışma Grubu. Deniz Çalışanlarının Sorunları Çalışma Grubu. Şura Kararlarını izleme ve Değerlendirme Komitesi.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı