Denizciler Yılmaz'dan sınırsız teşvik istedi

Hürriyet Haber
10 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1998 - 00:01

Asya krizinin olumsuz etkilediği sektörlerden olan denizcilik ve demir-çelik sektörleri, pazar günü sorunlarını Başbakan'a ilettiler. Özellikle denizcilerin ‘‘her türlü teşviği’’ istediği öğrenilirken, Yılmaz ‘‘uluslararası kurallara aykırı teşvik veremeyeceklerini’’ söyledi.

Asya krizinin olumsuz etkilediği sektörlerden olan denizcilik ve demir-çelik sektörleri geçtiğimiz pazar günü İstanbul'da sorunlarını Başbakan Mesut Yılmaz'a ilettiler. Özellikle denizcilerin Başbakan'dan ‘‘her türlü teşviği’’ istediği, Yılmaz'ın ‘‘Uluslararası kurallara aykırı teşvik veremeyeceklerini’’ söylediği öğrenildi.

İstanbul'da denizcilerin ve demir-çelikcilerin sorunlarını dinleyen Başbakan Yılmaz'ın, bürokratlarından sektör temsilcilerinin ilettiği sorun ve çözüm önerilerini de kapsayan kapsamlı raporlar hazırlanmasını istediği belirtildi. Yetkililer, 10 gün içinde Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) tekrar toplanacağını ve bu zor durumda olan sektörlerin durumunun ele alınacağını söylediler.

Yılmaz'la konuşan denizcilik sektörü temsilcileri çok zor durumda olduklarını belirterek, sektöre yeni teşvikler verilmesini istedi. Bu konuda bilgi veren yetkililer, ‘‘Denizcilerin istemediği teşvik kalmadığını’’ belirtirken, bunların bir bölümünün uluslararası yükümlülükler dolayısıyla yapılması imkansız olduğunu kaydettiler.

Kriz ortamında denizcilik sektöründeki firmaların küçülmeleri gerekirken, yeni gemi almak için kredi talep etmeleri ilgi çekti.

DEMİR ÇELİKCİLER DERTLİ

Başbakan Yılmaz'a sorunlarını anlatan demir çelik sektörü temsilcilerinin ise talepler konusunda daha temkinli oldukları gözlendi. Yetkililer, bunun, ‘‘geçtiğimiz dönemde hesapsız teşviklerin demir çelikçilerin başına dert açmasından’’ kaynaklandığını belirttiler. Yılmaz'la demir çelikçilerin görüşmesinde, Devlet Bakanı Güneş Taner'in geçen YPK toplantısında gündeme getirdiği ‘‘demir-çelikçilerin DFİF alacakları’’nın da konuşulduğu öğrenildi.

Bilgi veren yetkililer DPT'nin, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın konuyla ilgili çalışmalarını detaylandırarak YPK'ye raporlar sunacaklarını belirtirlerken, bu sektörlere verilen Eximbank kredilerinin artırılmasının sözkonusu olabileceğini söylediler. Yetkililer, demir-çelikcilerin Asya krizi nedeniyle yeni pazar arayışlarına başladıklarını kaydederken, ‘‘Yeni pazar arayışları konusunda demir-çelikcilere yeni teşviklerin verilmesinin gündeme gelebileceğini’’ söylediler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı