Denizbank'a ikinci talip belli oldu

Hürriyet Haber
20 Ekim 2011 - 11:05Son Güncelleme : 20 Ekim 2011 - 17:23

Dexia'nın satışa çıkardığı Denizbank'a ikinci talip belli oldu. Bloomberg'de yer alan habere göre, Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC, Denizbank'ın satış süreci ile yakından ilgileniyor. Denizbank'a ilgisini açıklayan ilk banka ise Qatar National Bank olmuştu.

Türkiye'ye Demirbank'ı alarak giren HSBC'nin şu anda  300'den fazla şubesi bulunuyor. HSBC, toplam 540 şubesi bulunan Denizbank'ı satın alarak Türkiye'deki etki alanını genişletmeyi hedefliyor.
 
HSBC Türkiye CEO’su Martin Spurling Ağustos ayındaki açıklamasında Türkiye’de kamu veya özel banka alımıyla ilgilenebileceklerini söylemişti.

 Qatar National Bank masaya oturdu

Dexia’nın ‘iyi’ varlıkları arasında olan Türkiye’deki iştirakini resmen satacağını açıklamasının ardından Qatar National Bank, Denizbank ile kontrol hissesi sahibi olunmasını amaçladığını ve görüşmelere başladığını açıkladı. Açıklamada, görüşmelerin erken bir aşamada olmasına rağmen Denizbank’ta kontrol hissesi sahibi olunmasının hedeflendiği ifade edildi. Reuters’a bilgi veren bir bankacı “Satın alma, ölçek yakalamalarına imkan verir. Körfez Arap ülkelerinin  Türkiye’yi ne kadar çekici bulduklarını göz önüne alındığında bile Denizbank büyük bir satın alma olur” dedi.

4-6 milyar dolar konuşuluyor

Uzmanlar, Dexia’nın Türkiye’deki birimi Denizbank’ın satış fiyatının 4-6 milyar dolar arasında olacağının tahmin edildiğini belirtiyorlar. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (İMKB) halka açıklık oranı binde 16 olan Denizbank’ın piyasa değeri önceki günkü kapanış fiyatları itibariyle 5.24 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Bankacılar Denizbank’ın satın alınmasının faaliyetlerini genişletmeyi düşünen QNB’nin kaynaklarını zorlayabileceğini ifade ettiler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı