"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Deniz Palas yaza hazır

İKSV’nin şişhane’deki muhteşem binası Deniz Palas’a her gittiğimde kıskançlıktan çatlıyorum. Milletin çalışma masası Haliç manzaralı, kahve molası için yukarıdaki X Restoran’ın balkonuna çıkıyor, acıkınca az aşağıdaki kokoreççiye uzuyorlar.

Şimdi binanın terasında hummalı bir çalışma var; terası Caz Festivali’nin programının açıklanacağı 13 Mayıs’a yetiştirmeye çalışıyorlar. Festivale kimler teşrif edecek henüz bilmiyoruz ama Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarında karşılaştığımız İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in “Caz Festivali Bob Dylan konserinden aşağı kalmayacak herhalde” diye ağzını ararken, “Tabii ki” cevabını alıyoruz.
Neyse, terasa dönersek... Buraya çıktınız mı inmek istemiyorsunuz. Boydan boya bar uzanacak. Özlemini duyduğumuz mahalle barı burası mı olacak acaba, diye düşünürken dürtüyorlar; hayır efendim, burası ciks bir bar olacakmış. Olsun, geliriz yine de.
Deniz Palas’a yolum düşmüşken X Restoran’da öğle yemeğini aradan çıkarıyorum. Kavalyemin torpiliyle yaz mönüsünü ilk deneyen kişi oluyorum. Bir ızmirli olarak öldüm cennete düştüm sanıyorum. Annemin yaptığı gibi bir enginar dolması önüme geldiğinde varlığını unuttuğum biriyle karşılaşmış gibiyim. Sahi bunu yapan restoran bulunur muydu? Artık bulunuyor. Ardından ızgara kuşkonmaz, kalamar dolması...
X’in yemeklerini beğenmeyen ünlü yemek yazarı Vedat Milor mutlaka gelip bir de yaz mönüsünü denemeli. Kesin.

Leyla Gencer Evi bu hafta açılıyor

Deniz Palas’a bu kez aslında binanın ikinci katındaki “ev”i görmeye geldim. Evet, bildiğiniz ev.
Çok acayip, buranın dört katı ofis. Sonra ikinci katta asansörden inip sağa sapıyorsunuz ve büyük cam duvarın kapısından bir eve giriyorsunuz. Eski mobilyalar, kitaplar, bir giyinme odası...
Burası Leyla Gencer Evi.
Leyla Gencer’i tanıyorsunuz mutlaka. 20’nci yüzyılın en büyük divalarından, operanın mabedi La Scala’nın 25 yıl primadonnalığını yapan ve vefatına kadar ıKSV’nin mütevelliler kurulu başkanlığını üstlenen, Türkiye’nin çıkardığı en büyük isimlerden biri.
Gencer’in Milano’daki evini almışlar, olduğu gibi Deniz Palas’a kurmuşlar. Gencer’in uzun yıllar birlikte çalıştığı dekoratörü Pier Luigi Pizzi düzenlemiş Leyla Gencer Evi’ni.
Oturma odasının başköşesinde piyanosu var. Üzeri silme siyah-beyaz fotoğraflar... Sehpalar silme aksesuvar... Yatağının yanındaki makyaj masasında annesinin ve kocasının fotoğrafları... Duvarlar afişlerle, cam bölmeler ödül ve madalyalarla dolu. Yemek odasındaki masanın üzerine tabaklar yerleştirilmiş. Kütüphanesi boylu boyunca bir duvara kurulmuş. Giyinme odası küçük bir vintage dükkanı gibi. Servet niteliğinde kıyafetler ve üzerinde hâlâ VIP kartları bağlı Louis Vuitton bavullar...
Bu ev yarın ilk kez basına açılacak. Ve önümüzdeki haftadan itibaren küçük gruplara rezervasyonla ve rehber eşliğinde gezdirilecek.

Turistler bu mağazayı keşfetsin!

Ah şu tasarımda yapabildiğimizi modada da yapabilsek! Kültürümüzü modernize etmekten söz ediyorum.
Neden bahsettiğimi anlamak için Deniz Palas’ın altındaki İKSV Tasarım mağazasına uğrayacaksınız. Küçük bir “Dünyadan Tasarımcılar” bölümü dışında bütün mağaza Türk tasarımcıların objelerine ayrılmış.
İstanbul ve Türk temalı muhteşem şeyler var. Ama bu tema gözümüze sokulmuyor, gülümsetiyor. Göze de, beyne de hitap ediyor. Turistleri nazar boncuğu eziyetinden kurtarıp bu mağazayı keşfetmelerini sağlamamız gerekiyor. Lokumsa lokum, burada da var, hem güzel kutular içinde, kahve veya sakız aromalı... İstanbul’sa ıstanbul, burası silme ıstanbul.
Bu mağaza genç tasarımcılar için de bir şans. Daha yeni mezun bir tasarımcının bile işleri satışta. Uzun uzun araştırıyor, genç yetenekleri de gün yüzüne çıkarıyorlar.
Defter, yastık, tabak, takı, eşarp, vazo, ne ararsanız var ve hepsi özgün. İçeri girdiğinizde her şeyi almak istediğiniz mağazalardan.
Cam Atölyesi’nin koleksiyonu da sergileniyor ama bunlar bakmalık. Çünkü kavuk vazoların fiyatları 3 bin-10 bin TL arasında değişiyor. Bir tane satmışlar, onu da açılışta biri Beyoğlu Belediye Başkanı’na hediye olarak almış.
Korkmayın, diğer ürünler gayet uygun fiyatlı.
Mağaza 21.00’e kadar açık. Uğramadan geçmeyin.
X