Dünya Haberleri

DÜNYA

  Deniz’lerin yarısı öldü

  DIŞ HABERLER
  16 Eylül 2015 - 20:03Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 20:03

  Bilim insanları, 1970’den bugüne su altında yaşayan memelilerin, deniz kuşlarının, balıkların ve sürüngenlerin nüfusunun tam yüzde 49 azaldığını açıkladı.

  İKLİM DE VURDU

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) Londra Zooloji Topluluğu ile ortaklaşa araştırmasında, özellikle insanların beslenme amaçlı tükettikleri denizcanlılarının sayısındaki düşüşün hız kazandığı, ton balığı ve uskumru nüfusunun yüzde 74 azaldığı kaydedildi. Asya ülkelerinde lüks tüketim maddesi haline gelen deniz hıyarı sayısında da da son yıllarda yüzde 90’ın üzerinde düşüş olduğu belirtilen araştırmaya göre, sualtı canlılarının beslenmeleri ve barınmaları için önemli yaşam alanlarında da ciddi daralma gözlemlendi.
  WWF Başkanı Marco Lambertini, denizlerdeki yoğun avcılık ve su altındaki canlıların yaşam alanlarının yok edilmesi gibi insan aktivitelerinin, okyanuslara ciddi zararlar verdiğini söyledi. Bin 200’den fazla canlı türünün incelendiği araştırmada, iklim değişikliğinin de bu canlı düşüşünde etkisi olduğu, havadan emilen karbondioksit nedeniyle okyanus sularındaki asit oranının yükseldiği ve bunun da sualtı canlılarına ciddi zarar verdiği kaydedildi.


  Etiketler: okyanus , yaşam
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı