Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Deniz kuvvetlerine radara yakalanmayan korvet

  Özgür ALTUNCU - Ünsal ÇAKİN – İstanbul DHA
  27 Eylül 2013 - 17:40Son Güncelleme : 27 Eylül 2013 - 17:58

  Sınıfının ikinci yerli üretim Korveti olan ve dizayn ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla yapılan TGC Büyükada, bugün düzenlenen törenle donanmaya teslim edildi. Korvetin en önemli özelliklerinden biri radara yakalanmaması.

  Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirilen törene TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve üst rütbeli subaylar katıldı.

  2011 yılında denize indirilen Heybeliada'dan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığında hizmet verecek ikinci gemi "Büyükada" olacak. 500 Milyon Dolarlık maliyeti olduğu öğrenilen geminin yerli imkanlarla 260 milyon dolara mal edildiği öğrenildi. Tören, TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek'in tören kıtasını selamlamasıyla başladı.

  Ardından Büyükada'nın komutanı resmi olarak atandı. TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek komutana hizmet beratını sundu. Ardından da yapımına başlanacak üçüncü yerli korvet gemi Burgazada'nın ilk kaynağı yine Çicek tarafından yapıldı. Tören programında konuşması olduğu halde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son anda yapılan değişiklikle konuşmadı.

  Başbakan Erdoğan ve protokol üyeleri törenin ardından TGC Büyükada gemisine binerek incelemelerde bulundu. 99.5 metre uzunluğunda TGC Büyükada'nın genişliği 14.4 m. Saatte 29 deniz mili hıza ulaşabilen gemi satıhtan satıha güdümlü mermi atabiliyor. Nokta savunması yapabilen TGC Büyükada 1x76 mm top ile 2x12.7 mm çapında makinalı tüfek taşıyor. Hayalet gemi olarak adlandırılan TGC Büyükada düşman radarlarında görünmüyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı