« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Deniz Kızı'nın Hayalleri

Tek başına , yardım almadan ve hiç durmadan 7 aylık bir sürede dünya turunu tamamlayan en genç kişi Avusturyali 16 yaşındaki Jessica Watson oldu.

Arif Erdem
SON GÜNCELLEME

''Pembe'' on metrelik yelkenlisi ile 210 gün sonra tekrar Sidney Limanına dönen Jessica'yı on binlerce vatandaşı limanda karşıladı.17 yaş gününe bir kaç gün kala tamamladığı seyri rekorlar kitabına girdi. Jessican'nın profesyonel yelkenci olan ailesinin kızlarının yolculuğuna izin vermelerinden dolayı bir çok eleştiriğe maruz kalmışlardı. Sidney limanında karşılamaya gelen Avusturalya Başbakanı Kevin Rudd 'da aileyi eleştirenler ve yolculuğa karşı olanlar arasındaydı.Karşılama sırasında 210 gün denizde bulunmakta karada biraz salanan ama neşesi ve güler yüzü ile karşılamaya gelenleri selamlayan denizci,kendisini kahraman olarak ilan eden başbakanına anlamlı cevabı  ise  ''ben sadece rüyalarımı gerçekleştiren sade sıradan biriyim, ,hayallerinizin peşinden koşmaya devam edin asla vaz geçmeyin'' oldu.18 Ekim 2009 başladığı dünya turunda rotası ise Sidney’den Büyük Okyanus'un güneyinden kuzeydoğu yönünde oldu.Ekvatoru aşıp Güney Amerika'nın ucundaki Horn Burnu'nun güneyine geçti, Atlas Okyanusu'ndan Güney Afrika'yı bordalayıp Hint Okyanusu'na ve sonunda da Avustralya'nın güneyine geldi.

 Jessica'nin yeterince ekvatorun kuzeyine çıkmadığı görüşü, konsey tarafından ileri sürüldü , fakat Jessica’nın konseyin onayına ihtiyacı yoktu o sadece rüyalarını ,hayallerini gerçekleştiren, denizde olan biri yelkenci.''Konsey'',Dünya Hızlı Deniz Yolculuğu Rekoru Konseyi en genç sınıfını kaldırmıştı.Bu konuda onay verecek ayrı bir resmi mercide bulunmamakta ,bu sebeple resmi bir rekor olarak kayıtlara geçmeyecek dünya seyahati yolcuğu Jessica’nın.Fakat en genç ve bayan  olarak yelken sporu ve denizcilik tarihinde yerine aldı Jessica Watson .Başarısı ise ödüllendirilmeye başladı.

Genç yelkenci Jessica şimdiden ün ve paraya kavuştu yolculuk sonucunda.Yaptığı anlaşmalar ise genç kızın kariyerini şimdiden belirlemekte. Avusturalya gazetesi medya devi Rupert Murdoch ile röportaj için 700 bin dolar. Bir yelken takımına katılması için bir milyon dolar,kitap yazması için bir basın kuruluşu ile anlaşma, Jessicayla tanışın kampanyası için bir ajanla yaptığı çalışma,şimdiden yaptığı anlaşmalar ve organizasyonlar.

Ülkemizde bu tip çalışmaları görmek ne güzel olur, Avusturalya ada ise bizim'de üç tarafımız deniz, pek farkımız yok sayılır,birde genç nüfus,ayrıca G19 durumumuz, sadece Avusturalya halkı için yelken  neredeyse milli sporları.Kısmet diyelim darısı başımıza.

aerdem@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz