Gündem Haberleri

  Deniz hayaliyle yaşıyorum

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, Erzurum Valiliği'ne başvurup ‘‘Fak-Fuk-Fon’’dan ‘‘Beni tatile gönderin, denizi görmek istiyorum’’ diyen kadını buldu. 32 yaşındaki Sevgi Yalçın, ‘‘Hiç görmediğim denize sevdalıyım’’ diyor.

  İnsanların tutkuları çok farklıdır. Daha çok kavuşamadığına sevda çeker. Uzanıp alamadığına, isteyip ulaşamadığına ilgi duyar; hayal dünyasında onu yaşatır.

  Gördüğüne, bildiğine bağlanır insan. Onunla yatar, onunla kalkar. Doğu insanı hep dağa, taşa, kır çiçeğine bağlanmış, bağlandıklarına da türküler yakmıştır. Türkülerinde, ağıtlarında, taşlamalarında dağ teması hep vardır. Dağ, Ferhat'tır, dağ Şirin'dir.

  * * *

  Ancak, Erzurum'da doğup büyümesine karşın Sevgi Yalçın'ın duyguları, tutkuları çok farklı. O, denize aşık Erzurumlu bir kadın. Deniz onun için özgürlüğü, yaşam sevincini temsil ediyor. Onun dünyasında denizin çok özel bir yeri var.

  Öylesine dayanılmaz arzular içinde ki; sonunda denizi görmek için tek çare olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurdu. Dilekçesinde de açık açık arzunu dile getirerek, şöyle dedi:

  ‘‘Erzurum'da doğdum, Erzurum'da büyüdüm. Denizi şiirlerde okudum, filmlerde, kartpostallarda gördüm. Hiç deniz kıyısında dolaşmadım. Doya doya bakamadım o maviliğe. Ne olur beni denizi olan bir yere tatile gönderin.’’

  Ancak, daha çok muhtaç durumdakilere ekmek, aş yardımı yapan; barınma, sağlık ve eğitim konularıyla ilgilenen Sosyal Yardılaşma ve Dayanışma Vakfı, Sevgi Yalçın'ın bu isteğini yerine getiremedi. Çünkü bu vakfın kuruluş amacı ve yardım kuralları farklı.

  * * *

  Peki, kimdir bu denizi görmeden denize sevdalanan Sevgi Yalçın?

  Bulduk Sevgi Hanım'ı. Konuştuk uzun uzun.

  Erzurum'un kenar semtlerinden Aziziye'de yoksul bir ailenin kızı olarak 1967 yılında dünyaya geldi. Deniz tutkusu, çocukluğunda başladı. Gazetelerden kestiği fotoğraflardaki denize bakarak özlem gidermeye çalıştı. Sonra kartpostal biriktirdi, daha sonra da filmlerde seyretti denizi. Sahillerden çok uzaklarda yaşamasına karşın, fotoğraflar ve filmlerdeki denizle avundu.

  Genç kızlık döneminde hep, evlilik hayallari kurarken, evini deniz kenarına yaptı. Deniz hasretini, evliliğin ilk seyahatinde, balayında giderme hayali kurdu.

  ‘‘Belki karşıma çıkacak kısmet beni denizlere götürür’’ dedi. Dedi ama, olmadı. İki yıl evli kaldığı eşiyle, doğup büyüdüğü kentte geçirdi balayını ve sonrasını. Bu evlilikten 1 çocuğu oldu. Evlilik yürümedi, ayrıldı.

  * * *

  Sevgi Yalçın, deniz sevgisini, bugün 14 yaşında olan kızı Nurdan'ın sevgisi ile birlikte büyüttü, geliştirdi yüreğinde. Sonunda dayanamayıp, elinde dilekçeyle Erzurum Valiliği'nin kapısına dayandı. Geçen yaz ortalarıydı. Sevgi Yalçın, o anı anlatırken şöyle dedi:

  ‘‘Denize özlemimi gidermek için tek çare vardı, onu denedim. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurdum. Beni, deniz kenarında bir yere tatile göndermelerini istedim. Alın beni denizlere götürün dedim. Ancak kabul etmediler. Tabii deniz sevdası geçmedi, bir gün denizle buluşacağıma hálá inanıyorum.’’

  Sevgi Yalçın, en çok da denize ayaklarını sokmayı, güneşin denizden doğuşunu ve denizde batışını görmeyi hayal ediyor. Umarız hayalleri bir bir gerçekleşir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı