Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Deniz Feneri CHP’ye yaradı

  Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
  03.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.10.2008 - 01:15

  İngiliz Financial Times Gazetesi’nde yer alan haberde, Deniz Feneri’nin daha önce kapatılmaktan kılpayı kurtulan AKP için, Anayasa Mahkemesi’nde yeni bir kapatma davasını tetikleyebileceği ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dava ile ilgili haberler yayınlayan Doğan Grubu’na yönelik ifadelerindeki tonunun, davayı daha da büyüttüğü, bu durumdan en çok avantaj sağlayanın ise CHP olduğu belirtildi.

  Gazetenin haberinde Başbakan Erdoğan’ın "Deniz Feneri" davası ile ilgili ayrıntılı haberler yazdığı için Doğan Grubu’na yüklenmesi, yapılanları "medya terörü" diye nitelemesi ve parti üyelerini "Doğan Grubu" yayınlarına boykota çağırmasının, davaya olması gerekenden çok daha fazla önem kazandırdığı anlatıldı.

  AKP’nin yolsuzluk iddialarına karşı hassas olduğu ifade edilen yazıda, AKP’nin kısa adında bulunan "Ak" sözcüğünün Türkçe’de "temiz" anlamına geldiği, bu yüzden Başbakan Erdoğan’ın "Deniz Feneri" davasında, olaya adı karıştığı iddia edilen AKP’lilere yönelik iddiaları defalarca reddettiği kaydediliyor.

  AKP’nin temmuz ayında Anayasa Mahkemesi’nde açılan davada "laiklik karşıtı eylemler" yüzünden kapatılmaktan kılpayı kurtulduğunu belirten gazete şöyle devam etti:

  Kılıçdaroğlu uyarıyor

  "Sonbahar aylarında herkes AKP’den AB üyeliği için gerekli reformlar üzerinde çalışmasını beklerken, Deniz Feneri’yle ilgili sızlanmaların vakit kaybı ve siyasi bölünmelere yol açtığı düşünülüyor. Bu ortamda CHP avantaj kazanıyor. CHP yolsuzluklara ve diğer suçlara adı karışan siyasilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yasa teklifi verdi. Partinin Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu yeni kirlilikleri ortaya çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor ve Deniz Feneri olayının daha da büyüyeceği konusunda herkesi uyarıyor."

  Yolsuzluk ısırıyor

  Yazıda, Eurasia Group analisti Wolfango Piccoli’nin de şu görüşlerine yer verildi: "CHP yolsuzluğun ısırdığını fark etti. Bu durum Türkiye’nin yolsuzluk yüklü siyasetinde AKP’nin üstlendiği tek temiz güç olduğu iddiasını kırma potansiyeli var."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı