Gündem Haberleri

  Deniz faciasında ölen 38 kişi anıldı

  Ömür AVCI/BEŞİKDÜZÜ (Trabzon), (DHA)
  20.05.2010 - 16:24 | Son Güncelleme:

  TRABZON’un Beşikdüzü İlçesi’nde 10 yıl önce meydana gelen deniz kazasında hayatını kaybeden 38 kişi düzenlenen törenle anıldı.

  ‘Mayıs Yedisi Şenlikleri’ kapsamında Doğu Gözaçan Parkı’ndaki Deniz Şehitleri Anıtı önünde gerçekleştirilen anma törenine Beşikdüzü Kaymakamı Alper Faruk Gürgör, Belediye Başkanı Ramis Uzun ve faciada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Tören sırasında anıtın önüne kazada hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu bir pano da yerleştirildi. Törende bir konuşma yapan Belediye Meclis Üyesi Hasan Gören, “Deniz şehitlerimizin aziz hatıraları hep bizimle olacaktır” dedi.

  Konuşmaların ardından Kaymakam Alper Faruk Güngör ve Belediye Başkanı CHP'li Ramis Uzun tarafından kazanın meydana geldiği yere çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

  AŞIRI YÜK FACİAYI GETİRMİŞTİ

  Olay, Beşikdüzü’nde 20 Mayıs 2000’de meydana geldi. Baharın başlangıcının kutlandığı ‘Mayıs Yedisi Şenlikleri’ kapsamında denize açılanları taşıyan balıkçı tekneleri aşırı yük nedeniyle alabora oldu. Kazada 38 kişi boğularak hayatını kaybetti. Bu feci olay sonrasında insanların tıkabasa dolu teknelerle denize açılmasının engellenmesi ve etkinliklerin kontrol altına alınması amacıyla şenlikler, 2001 yılında kaymakamlık ve belediye tarafından organize edilmeye başlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı