İZMİR HABERLERİ

Deniz Bayramı Anıları Canlanıyor

IHA
12.08.2015 - 10:49Son Güncelleme :

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ HAFIZALARDA KALMIŞ SEFERİHİSAR DENİZ BAYRAMI ANILARINI 14 AĞUSTOS’TA AKARCA SPOR PLAJI’NDA CANLANDIRMAYA HAZIRLANIYOR

IHA

Seferihisar Belediyesi hafızalarda kalmış Seferihisar Deniz Bayramı anılarını 14 Ağustos’ta Akarca Spor Plajı’nda canlandırmaya hazırlanıyor.
Çok eski yıllarda Seferihisar halkı tarafından üzüm ve tütün sezonunun kapanmasını kutlamak amacıyla düzenlenen Deniz Bayramı, Seferihisar Belediyesi tarafından canlandırılıyor. Eski yıllarda yaz döneminde rençperlik yapmak için bağ ve bahçelere göç eden halk, hasat döneminin bitimi olarak belirledikleri 14 Ağustos’u Deniz Bayramı olarak kutlamış ve bu yıllarca devam ederek gelenek haline gelmişti. Şimdi unutulmaya yüz tutan bu bayram, Seferihisar Belediyesi tarafından yeniden canlandırılıyor. Atalarımızdan dinlediğimiz Deniz Bayramı hikayelerinin yeniden canlanacağı etkinlik, yine 14 Ağustos 2015 Cuma günü Akarca Spor Plajı’nda gerçekleşiyor.
PİKNİK SEPETİNİ KAP GEL
“Piknik sepetini kap gel” sloganıyla etkinliği duyuran Seferihisar Belediyesi, etkinlikte yapılacak yağlı kazık, tahterevalli, yüzme, ip atıp adam çekme, deve güreşi, merdiven oyunu, sörf denge oyunu yarışmalarıyla Seferihisarlılara eğlenceli bir gün geçirtmeyi hedefliyor. Gelen konuklara dondurma ikramı yapılacak bayramda, tekne gezintisinin yanında jimnastik gösterisi ve gitar dinletisi de sunuluyor.
SAAT 17.00’DE AKARCA SPOR PLAJI
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşandığı geleneklerden biri olan Deniz Bayramı’nı yeniden hayata geçirecekleri için oldukça mutlu olduğunu söylediği açıklamasında; “Biz unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetlerimizi, yemeklerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Çünkü köklerimizden koptukça, geleceğimizin de karardığını biliyoruz. Birlikte yaşama kültürümüzün ayrılmaz parçası olan bu tür geleneklerin canlandırılmasının, aile bağlarının, toplumsal ilişkilerin çözüldüğü çağımızda büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Hep büyüklerimizden duyduğumuz, Seferihisar’ın Çınarları kitabında yaşlılarımızın gözleri parlayarak anlattıkları Deniz Bayramı’nı da yeniden yapacak olduğumuz için heyecanlıyız. Tüm Seferihisarlıları 14 Ağustos Cuma günü, Seferihisar’ın bayramını kutlamak için Saat 17.00’de Akarca Spor Plajı’na bekliyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Deniz Bayramı Anıları Canlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Deniz Bayramı Anıları Canlanıyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı