Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Deniz Baykal: Sel geleneksel hale geldi

  Özgür ÖZTÜRK/ ANTALYA, (DHA)
  12 Ekim 2011 - 23:56Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 23:56

  CUMHURİYET Halk Partisi eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya’da yaşanan sel felaketinin geleneksel hale geldiğini söyledi. Antalya kent merkezinin yoğun yağışları kaldırırken, kırsal kesimde her yıl felaket yaşandığını ifade eden Baykal, buna bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

  CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP’li vekiller Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, İl Başkanı Özer Ülken ve il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet eden Deniz Baykal, Antalya’yı etkisi altına alan yoğun yağış ve sonrasında oluşan sel felaketiyle ilgili konuştu. Antalya merkezinin olağanüstü, sıra dışı, başka yerlerde büyük felakete yol açacak yağışları kaldırabildiğini ifade eden Baykal, kırsal bölge için aynı şeyleri söylemenin mümkün olmadığını dile getirdi.

  DÜNYANIN İKLİM DENGESİ DEĞİŞTİ

  Antalya’nın kırsal bölgelerinde her yıl yaşanan sel felaketlerinin geleneksel hale geldiğine vurgu yapan Deniz Baykal, "Her yıl çok ciddi, bazen olağanüstü ciddi kayıplar yaşanıyor. Kırsal bölgedeki durumu her yıl yaşamaktan bizi kurtaracak çözümü, bugünün şartları teknolojisi içinde bulabilmemiz lazım. 3 köprü yıkılıyor. 14 köyün bağlantısı kopuyor. Yapılırken bunu beklemiyoruz. Artık bekleyelim kardeşim. Dünyanın iklim dengesi değişti. Artık eskisinden farklı şeyler var. Mühendislik hesaplarını ona göre yapmamız lazım" diye konuştu.

  FELAKET MECLİSE TAŞINACAK

  Özellikle sera yapımında sel ihtimalini de dikkate alarak, ciddi bir düzenlemeyle makul yükseltiyi zorunlu kılmak gerektiğinin altını çizen Baykal, bu tip önlemler alınmadığı sürece insanların seralarda mahsur kalmaya devam edeceğini belirtti. Sel önleyici türde yapıların daha öncelikli düşünülmesi gerektiğine işaret eden Baykal, CHP’li vekillerin bu konuyu meclise taşıyacağını ve Antalya gibi medeniyetin merkezi olan bir bölgede sel felaketinin yaşanmaması için önlem alınmasını talep edeceğini sözlerine ekledi.

  BUDAK YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKTİ

  ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ise, Antalya’ya yapılması gereken yatırımlar konusunda Baykal’a bilgi verirken, kentin stadyum, kültür-sanat merkezi ve yeni liman gibi ciddi eksikliklerinin bulunduğunu ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı