Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Deniz Baykal misyona talip

Ferai TINÇ

CHP Lideri Deniz Baykal, ‘‘Bak’’ diyor bana, ‘‘Geçen hafta konuştum, kriz yaratmak için böyle çıkış yaptığımı ileri sürdüler. Ama bak, bir haftada Türkiye'nin geldiği duruma bak.’’

Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz ve DTP Lideri Hüsamettin Cindoruk'un Tiflis'e giderken uçakta yaptıkları açıklamaları kast ediyor.

Darbenin de irtica kadar tehlikeli olduğu yolundaki açıklamalarını.

Baykal, bu çıkışı ‘‘Hükümetin, kendisini belli bir misyon için göreve getirenlerle bağları koparması’’ olarak değerlendiriyor.

CHP liderine göre, Anasol-D Hükümeti 13 Mart Cuma günü itibariyle Ordu ile bağları kopartıyor.

‘‘Refah-Yol'a aynı baskılar yapılırken seslerini çıkarmadılar.Senin misyonun irticaya karşı mücadele. Bu misyonu yerine getirmek için sana hükümeti verdiler. Mesut da iktidar hevesiyle geldi. Şimdi tabanının ne olduğu çıktı ortaya. Tabanı müsaade ettiği ölçüde irticaya karşı çıkabilir ancak.’’

Pekiyi şimdi ne olacak?

27 Mart'ta yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'nda irtica maddesi yine hükümetin önüne gelecek. Hükümetin o noktada yapması gereken tek şey var. İstifa etmek.

‘‘Çünkü ipini koparmanın sonu bitiştir. Ve hükümet bitmiştir’’ Baykal'a göre.

* * *

BAYKAL'a, demokrasiden vazgeçmeyen çevrelerden telkinler yapılıyor. ‘‘Sen de hükümete gir. Elini taşın altına koy. Vergi yasası çıksın. Seçim ve Siyasi Partiler yasasını değiştirin sonra da seçime gidin’’ deniyor.

Ama elini taşın altına koymak bir yana, Baykal'ın hükümetten desteğini çektiği anlaşılıyor.

Ne yapacağını soruyorum, şu cevabı veriyor:

‘‘Hükümet bizim iyi niyetli katkılarımızla ayakta duruyor. Onu buraya taşımış olan çevrelere dolaylı suçlama olmaz. Artık bu noktadan sonra istifa ederler, seçime gidilir. Ben bir görev yaptım kavramadılar. Artık hiç düşünülmemesi lazım. Başbakan demokratik mekanizmayı işletecek çözümler bulmalı.’’

Baykal, Türkiye'nin önündeki en önemli merhalenin sistemi kesintiye uğratmadan bir an önce seçimi planlaması, mutabakat sağlayarak gerekli yasal düzenlemeleri yapması ve seçime gitmesi olduğu görüşünde.

Seçimden çıkacak tablo konusunda ise çok iyimser. Hatta çok çok iyimser. CHP'nin 1973 seçimlerinde olduğu gibi yükseleceğini, ANAP'ın perişan olacağını, DYP ve eski Refah oylarının azalacağını söylüyor ve ekliyor ‘‘Halk CHP'de toplanacak!’’

‘‘Herkes hayret edecek’’ diyor ‘‘Türkiye'yi bu hayret kurtaracak!’’

Baykal'ın iyimserliğinde, CHP'nin irticaya karşı mücadele misyonu için en uygun adres olmasının da payı var.

Baykal, sosyaldemokrat, laik CHP tabanına güveniyor.

Ve CHP lideri bu göreve, ‘‘Bu misyonu esas biz yerine getirir ve gerginliği gideririz’’ diyerek talip olduğunu açıklıyor.

DENİZ Baykal, Anasol-D hükümetinin dışında kalırken yaptığı hesapların tuttuğunu görüyor.

* * *

TÜRKİYE Cumhuriyeti hükümetlerinin misyonu, şüphe yok ki sadece irticaya karşı mücadele değil. Türkiye'nin sorunlarına çözüm bulmak.

Ama belli bir misyonla göreve getirilen hiçbir hükümetin, değil sistemi rahatlatacak köklü çözümler bulmak, misyonunu bile yerine getiremeyeceğini artık biliyoruz.

Tek yol demokratik seçimler. Her Milli Güvenlik Kurulu öncesi gerilip gerilip gevşemekten laçka olduk.

Sadece biz değil kurumlar da.

X